Iako takve prijetnje obično nisu ozbiljne, postoje situacije u kojima roditeljska ponašanja stvaraju duboke emocionalne rane. Kada djeca odrastu, možda shvate razloge iza ponašanja svojih roditelja, no to im ipak ostaje teško oprostiti.
Dvije najčešće stvari koje djeca ne opraštaju roditeljima su kršenje obećanja i nepoštovanje. Jedna od najvažnijih lekcija koju roditelji nastoje usaditi djeci jest da se obećanja moraju ispuniti. Nažalost, odrasli često sami krše svoja obećanja, opravdavajući to različitim razlozima poput nedostatka vremena, obaveza ili vanjskih okolnosti.
Djeca često vjeruju tim obećanjima godinama, trpeći razočaranja zbog neispunjenih obećanja koja nikada ne zaboravljaju. Mnogi roditelji misle da će djeca zaboraviti zbog neiskustva i mladosti, pa često podcjenjuju njihove postignuća i uspjehe, koji su za njih važni, iako mogu izgledati mali.
Djeca, koja su krhka i osjetljiva, žele biti pohvaljena za svoje male uspjehe, a roditelji, koji to ne smatraju značajnim, mogu nesvjesno povrijediti dijete nepromišljenim riječima. Takve riječi mogu biti nešto što djeca nikada neće zaboraviti i oprostiti. Zato je važno biti pažljiv s obećanjima i riječima koje izgovaramo djeci, jer nesmotreni postupci mogu ostaviti dugoročne posljedice. Samo se sjetimo kako smo se mi osjećali kada smo bili djeca i postavite si pitanje što biste vi htjeli od vašeg roditelja u određenim, lošim, situacijama.
Ne zaboravimo, odgoj je temeljni proces koji oblikuje osobnost, stavove, vrijednosti i ponašanje djeteta. Kroz odgoj, djeca ne samo da uče kako se ponašati u društvu, već i kako razumjeti sebe i druge. Kvalitetan odgoj daje djetetu osnovne smjernice za kasniji život, pomažući mu da postane odgovorna, empatična, samosvjesna i uspješna osoba. Važnost odgoja ne može se pretjerivati, jer on oblikuje temelje za emocionalni, socijalni i intelektualni razvoj.
Odgoj pomaže djeci da razumiju razliku između ispravnog i pogrešnog, kao i da razvijaju vlastite moralne vrijednosti. Roditelji, skrbnici i učitelji igraju ključnu ulogu u prenošenju ovih vrijednosti, koje će djeca nositi sa sobom kroz cijeli život. Kroz obiteljski odgoj i obrazovni sustav, djeca uče kako komunicirati, surađivati, stvarati prijateljstva i rješavati sukobe. Socijalne vještine stečene u djetinjstvu ključne su za uspostavljanje i održavanje zdravih odnosa s drugima u odrasloj dobi.