Magazin

Rat bi mogao dovesti do nestašice lijekova

Rat na Bliskom istoku mogao bi uticati na globalne zalihe lijekova.

FOTO: N1
FOTO: N1

Prema podacima kompanije za farmaceutske podatke u Minhenu, više od 60 aktivnih sastojaka se proizvodi u Izraelu, od kojih dva isključivo. Ovi lijekovi se koriste za liječenje rijetkih metaboličkih bolesti.

Osim toga, drugi aktivni sastojci iz Izraela imaju veliki udio na svjetskom tržištu, saopštila je njemačka kompanija za farmaceutske podatke. Prema Federalnom uredu za sigurnost u zdravstvenom sistemu (BASG), trenutno nema konkretnih izvještaja o ograničenjima isporuke. U principu, Izrael ima relevantan udio u opskrbi austrijskog farmaceutskog tržišta.

“Treba naglasiti da je ovo prije svega panevropski problem koji pomno prati Evropska agencija za lijekove (EMA), zadužena za centralna odobrenja, zajedno s nacionalnim vlastima”, kazali su iz domaće uprave za lijekove BASG. Stoga treba pratiti situaciju. Prema “Spiegel” izvještaju, moglo bi postojati ograničenja za najmanje osam aktivnih sastojaka.

Općenito, nedostatak lijekova obično ima složene i višefaktorske uzroke. Prema BASG-u, odgovornost za isporuke leži “na nosiocu odobrenja ili veletrgovcu.” Zbog zaštite javnog zdravlja, nadležni organ može izdati “paralelnu zabranu izvoza” ako je potrebno. Takozvani paralelni trgovci jeftino kupuju proizvode i preprodaju ih u inostranstvu po višim cijenama.

Prema podacima Saveznog ureda, 323 lijeka su u Austriji bila pod restrikcijama u 2019. godini, a obavezna izvješća uvedena su 2020. godine. Tada je broj porastao na 1.096, da bi 2021. godine bilo 788 prijava, a prethodne godine 1.257. Radilo se o lijekovima koji nisu bili dostupni ili nedovoljno dostupni.

U budućnosti bi države EU trebale biti u mogućnosti da pomažu jedna drugoj češće kada postoji akutna nestašica. Mehanizam dobrovoljne distribucije trebao bi biti pokrenut u oktobru. Drugim riječima: zemlje mogu izraziti svoje potrebe i obezbijediti druge lijekove iz svojih zaliha.