Svijet

Ratni haos u Sudanu, teške borbe zahvatile Kartum

Sudanska vojska u utorak je intenzivirala napore da ostvari pomake u prijestolnici Kartumu, u jednoj od najtežih borbi od početka sukoba sa suparničkom vojnom frakcijom.

FOTO: TWITTER/EVELYN TREMBLE
FOTO: TWITTER/EVELYN TREMBLE

Vojska je od ponedjeljka pokrenula zračne napade i tešku artiljeriju kako bi pokušala zauzeti most preko Nila koji koriste suparničke snage za brzu podršku (RSF), za dovođenje pojačanja i oružja iz Omdurmana u druga dva grada koja čine širu prijestolnicu, Bahri i Kartum, saopćili su mještani.

RSF, koji je zauzeo veći dio glavnog grada u trenutku izbijanja borbi sredinom aprila, odgovorio je snažno, što je rezultiralo teškim sukobima u stambenim četvrtima, civilnim žrtvama i raseljavanjem.

Aktivisti iz kvrta u istočnom Omdurmanu kazali su da je ubijeno najmanje devet civila. Situacija u Omdurmanu je zastrašujuća. Pucnjava, zvuk artiljerije i zračni udari, bombardiranja su u svim smjerovima.- rekao je Reutersu telefonom Nader Abdullah, 52-godišnji stanovnik.

Rat je izbio četiri godine nakon svrgavanja Omara al-Bashira tokom narodne pobune, jer su napetosti između vojske i RSF-a, koji su zajednički izveli državni udar 2021. godine, izbili zbog neslaganja oko plana za prelazak na civilnu vlast.

Obje strane tvrde da su posljednjih dana napredovale s vojnim snagama, ali nema znakova odlučnog proboja. Napori pod saudijskim i američkim vodstvom da se osigura prekid vatre, zastali su.

Više od četiri miliona ljudi raseljeno je, sudeći po podacima Ujedinjenih nacija, uključujući više od 900.000 koji su pobjegli u susjedne zemlje koje se već nose sa sukobima i ekonomskim krizama.

Najveći broj – više od 377.000 – pobjegao je u Čad iz zapadne sudanske regije Darfur, gdje su svjedoci optužili arapske milicije pridružene RSF-u za val etnički ciljanih napada na nearapske grupe.

Glad se širi, a civilne žrtve rastu. Uz ograničeno humanitarno finansiranje i pristup, od 15. maja do 17. jula zabilježeno je više od 300 smrtnih slučajeva od malih boginja i pothranjenosti, uglavnom među djecom mlađom od pet godina, saopćila je agencija UN-a za izbjeglice. Kako su mnoge porodice već sedmicama u pokretu,s vrlo malo hrane ili lijekova,i dalje se primjećuje rastuća stopa pothranjenosti, izbijanja bolesti i povezani smrtni slučajevi – izjavio je portparol UNHCR-a William Spindler na brifingu u Ženevi.

Dolazak sezonskih kiša izazvao je raseljavanje u nekim dijelovima Sudana i zabrinutost da će se bolesti koje se prenose vodom dalje širiti.

Pored borbi, stanovnici glavnog grada morali su da se nose sa produženim nestankom struje i vode, masovnom pljačkom od strane RSF-a, kolapsom zdravstvenih usluga i nestašicama hrane. Nijedna strana nije u stanju da pobijedi, i ono što čujemo u medijima je suprotno od onoga što se dešava na terenu – kazao je Mohamed Usher, 37-godišnjak koji živi u južnom Kartumu.

-Šta im uopće preostaje u Kartumu da osvoje? Institucije su uništene, univerziteti, tržišta, sve je uništeno – kazao je on, prenosi Reuters.