Život

Psiholog objasnio zašto djeca plaču na zadnjem sjedištu tokom dugih putovanja 

FOTO: PEXELS
FOTO: PEXELS

Jedan od razloga je taj što se naše iskustvo mijenja s godinama, a to dovodi do osjećaja da vrijeme brže prolazi kako starimo. 

“Da li smo stigli?” – pitanje koje svako dijete postavi roditeljima nakon samo sat vremena vožnje ka nekoj daljoj destinaciji. 

Znamo da djeca ne vole dugo sjedenje u auto-sjedištima, postaju nervozna i nestrpljiva, a psiholog je za “The Sun“ otkrio iznenađujući razlog zašto djeca ne vole duga putovanja automobilom. 

Rut Ogden, profesorica eksperimentalne psihologije sa Univerziteta u Liverpulu, dala je detaljan uvid u dječji mozak tokom dugih putovanja. 

“Jedan od razloga je taj što se naše iskustvo ijs godinama, a to često dovodi do osjećaja da vrijeme brže prolazi kako starimo. Svako trajanje vremena postaje manji dio našeg dotadašnjeg života”, kaže profesorica. 

  “I tako petosatno putovanje automobilom može da bude duže za jednog petogodišnjaka nego za 50-godišnjaka. 

Pored toga, djeca nemaju razumijevanje geografije kao odrasli, pa stoga ne mogu da je koriste kao marker vremena”, objašnjava. 

Ona dodaje da odsustvo ovog znanja kod djece znači da se više oslanjaju na odgovore odraslih o tome koliko je vremena ostalo kako bi procijenili napredovanje u putu. 

Ova neizvjesnost kod djece takođe ostavlja utisak da vrijeme sporo prolazi, prenosi Telegraf. 

“Neznanje, neizvesnost i nedostatak kontrole uzrokuju da se dešavanja vuku i sporije odvijaju”, objasnila je. 

Dr Jamer Hind, statističar sa Univerziteta Notingem, napravio je šifru za predviđanje bijesa u kolima, a tačna formula bi mogla da pomogne da spriječimo ove neprijatnosti u automobilu. 

Možda je najbolje rješenje za zaustavljanje nezadovoljstva kod djece tokom vožnje pravljenje čestih pauza kako bi svi “restartovali sat” i napunili baterije za nastavak puta.