Region

Procurila imena Vučićevih 'internet ratnika': Na popisu čak 14.310 profila

Afera botovi potresa Srbiju.

sankcije srbiji
FOTO: AKTUELNO.ME
Ilustracija

Prema navodima beogradskog uredništva televizije N1, na internetu se pojavio popis 14.310 profila vladajuće Srpske napredne stranke na društvenim mrežama Facebooku, Instagramu, Twitteru i Tik Toku, a na kojima botovi vladajuće stranke šalju svoje poruke i komentare u kojima idealiziraju predsjednika Aleksandra Vučića i njegovu politiku ili, pak, vrijeđaju i napadaju sve one koji tako ne misle, a u prvom redu srbijansku opoziciju i demontrante koji već nekoliko sedmica “šetaju” tražeći Vučićev odlazak s političke scene.

Na skandaloznom popisu našla su se i konkretna imena botova, a “detektovano” je njih 3162 koji “profesionalno” i fakultativno, uz svoj stalni posao ili funkciju, rade za SNS. Riječ je o brojnim zaposlenicima u gradskim upravama, ministarstvima i drugim državnim ili lokalnim institucijama, ali i direktorima škola, profesorima na fakultetima i ostalima koji ovise o državnom proračunu.

Srbijanski mediji navode da neki za tu malu uslugu Vučiću i vladajućoj stranci dobivaju honorare kako bi lakše prebrodili inflaciju i tešku socijalnu situaciju.

Botovi su podijeljeni u četiri kategorije. Prva su klasični botovi čiji je zadadak pisati pozitivno i podržavajuće komentare o SNS-u i Vučićevim političkim potezima. Druga kategorija su tzv. superspecijalci, uglavnom zaposleni u državnim i javnim službama, koji reagiraju u vanrednim situacijama i mogu iskazivati ljubav prema vođi ili mržnju prema neprijateljima.

Treća kategorija su “hejteri” zaduženi za vrijeđanje, omalovažavanje, “raskrinkavanje” i ismijavanje onih koji imaju suprotna mišljenja o Vučiću i njegovoj politici. Četvrta grupa su “fanovi” zaduženi samo za pohvale i promovisanje kulta ličnosti Aleksandra Vučića.

Nakon što su ovi profili otkriveni, neki su brisani ili deaktivirani. Jedan od njih je Marko Jovanović, koji je priznao da je “bot”, baš kao i njegov imenjak, a obojica su bili “alter ego” bivšeg zastupnika SNS-a u Skupštini, Janka Langure.

Gradovi s najvećim brojem botova povezanih s SNS-om su Kruševac s 87 osoba, Šabac s 70 i Leskovac s 63 ljudi koji obavljaju ovaj zadatak. Među njima su zastupnici u Gradskoj upravi, kao i zaposlenici u gradskoj upravi i gradskim firmama.

Prije nekoliko godina, s Twittera je uklonjeno oko 8.500 naloga koji su pohvaljivali SNS i Vučića. S tih naloga je objavljeno više od 40 miliona tweetova. Valja napomenuti da je nekoliko godina ranije, današnji gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić, priznao da koristi botove, ali je izrazio nezadovoljstvo jer “pohvalni profili” nisu bili dovoljno učinkoviti.