Svijet

Preživjeli u kolumbijskoj džungli zahvaljujući 13-godišnjoj djevojčici

Četvoro djece koja su preživjela nekoliko sedmica u kolumbijskoj džungli Amazona, uspjela su u tome snalažljivošću i znanjem najstarije među njima, 13-godišnje djevojčice Lesly.

FOTO: TWITTER/AERONÁUTICA CIVIL DE COLOMBIA
FOTO: TWITTER/AERONÁUTICA CIVIL DE COLOMBIA

Pronađeni su u petak nakon više od mjesec potrage vojske i lokalnog stanovništva. Nestali su nakon što se 1. maja srušio avion u kojem su bili. Njihova majka i dva pilota poginuli su u nesreći. Spasioci su im ušli u trag nakon što su uočili znakove u džungli, uključujući otiske stopala i ostatke voća.

Dvoje djece, jednogodišnja beba i petogodišnjak, proveli su rođendane u džungli, dok ih je najstarija Lesly vodila kroz iskušenje.

Braća i sestre od 13, devet, pet i jednu godinu su “veoma slabi”, ali “sretni što vide svoju porodicu”, rekao je njihov deda Fidencio Valensija. Dodao je da su preživjeli jedući brašno i sjemenke koje su pronašli u olupini aviona.

Pročitajte još

Kolumbijski ministar odbrane Ivan Velasquez, koji ih je u subotu posjetio u bolnici s predsjednikom Gustavom Petrom, pohvalio je Lesly za brigu o svojoj mlađoj braći i sestrama.

“Zahvaljujući njoj, njenoj vrijednosti i njenom vodstvu, uspjeli su da prežive, uz njenu brigu, njeno znanje o džungli. Generalno, djeca, dječak i djevojčice su u prihvatljivom stanju, prema medicinskim izvještajima su van životne opasnosti”, rekao je Velasquez.

Vojni doktor Carlos Rincon rekao je da imaju “nedostatke u ishrani”, ali da su preživjeli samo sa nekim povredama mekih tkiva, ugrizima i lezijama na koži. Dodao je da još uvijek ne mogu normalno da jedu.

“Počet ćemo sa procesom ugradnje hrane kada završimo proces kliničkih pregleda koji će biti obavljen danas. Ako stvari budu dobro, verujemo da će ostati u bolnici dvije do tri sedmice”, rekao je Rincon.

Generalna direktorica Kolumbijskog instituta za dobrobit porodice Astrid Caceres, rekla je da djeca “ne pričaju onoliko koliko bismo mi željeli” i da im treba vremena da se oporave, ali da su se neki od njih već igrali.

Djeca pripadaju starosjedilačkoj zajednici Huitoto. General Pedro Sanchez, koji je predvodio operaciju potrage, odao je zasluge pripadnicima ove zajednice koji su se dobrovoljno javili da pomognu u spašavanju.

“Pronašli smo djecu: čudo, čudo, čudo!”, rekao je novinarima.

Baka djece, Fatima Valencia, rekla je nakon njihovog spašavanja: “Veoma sam zahvalna, kao i majci zemlji, što su oslobođeni.”

Rekla je da je najstarija od četvoro braće i sestara, Lesly, navikla da brine o ostalo troje dok im je majka bila na poslu i da im je to pomoglo da prežive u prašumi. Davala im je brašno i hljeb od manioke i voće koje je putem pronalazila.

Avion Cessna 206 kojim su djeca i njihova majka putovali prije nesreće letio je iz Araracuare, u provinciji Amazonas, za San Jose del Guaviare, kada je izdao upozorenje zbog kvara na motoru. Tijela troje odraslih osoba pronašla je vojska na mjestu nesreće, ali se činilo da su djeca pobjegla iz olupine i odlutala u prašumu da pronađu pomoć.

U maju su spasioci izvukli predmete koje su djeca ostavila , uključujući dječiju flašu za piće, makaze, traku za kosu i improvizirano sklonište. Otkriveni su i mali otisci stopala, što je navelo timove za pretragu da povjeruju da su djeca još uvijek živa u prašumi, koja je dom jaguara, zmija i drugih grabežljivaca.

Nadali su se da će im njihovo poznavanje voća i vještina preživljavanja u džungli dati veće šanse da prežive. Autohtoni narodi su se pridružili potrazi, a helikopteri su emitovali poruku njihove bake, snimljenu na jeziku Huitoto, pozivajući ih da prestanu da se kreću kako bi ih lakše locirali.