U oktobru ove godine načelnik Općine Stari Grad Sarajevo Ibrahim Hadžibajrić najavio je da pokreće aktivnosti na rješavanju pitanja statusa bazena Bentbaša, te da će ovo popularno kupalište i okupljalište Sarajlija ponovo vratiti građanima, a idejno rješenje predstavljeno je nepuna dva mjeseca nakon toga.
Iz Općine Stari Grad podsjećaju da je Bentbaša oduvijek bila omiljeno kupalište stanovnika glavnog grada Bosne i Hercegovine koje budi nostalgiju i sjećanja na prošlost i odrastanja brojnih generacija uz Miljacku.
Prvobitno je kupalište bilo na plaži uz Miljacku, a kasnije je austrougarska vlast sagradila prvu narodnu banju i postavila drvene tende koje su predstavljale zaklon od okolnih kuća. Bazeni kakve danas poznajemo sagrađeni su u socijalističkom sistemu i osnovna namjena bila im je plivanje, bez prostora za odmor, ležaljke, sjedenje, rekreaciju.
“Novi koncept koji je danas predstavio Studio Mrav i arhitekta Zejd Kobilica potpuno je drugačije osmišljen, u duhu vremena i modernih trendova kao tematsko i dekorativno kupalište, a istovremeno se vodilo računa o zaštićenom pejzažu i očuvanju autentičnosti prostora.
Idejno rješenje novih bazena uključuje dva zatvorena bazena – veći i manji, sa zelenom krovnom površinom, te tri otvorena bazena od kojih je jedan veći i dva manja za djecu”, navodi se u saopštenju iz Općine Stari Grad.
Dodaje se da će se na mjestu sadašnjih balona za mali fudbal nalaziti park i zelene površine, te da prostor predviđa i dosta mjesta za ležaljke, sjedenje, odmor, kao i restoran.
“Zamišljeno je da se uspostavi ‘prirodna’ povezanost bazena Bentbaša sa javnom podzemnom garažom u ulici Avdage Šahinagića kako bi se riješilo pitanje parking prostora.
Od javne garaže do bazena bi se dolazilo stazom, preko postojećeg pješačkog mosta, a do samih bazena bi bio sagrađen još jedan pješački most, tako da bi se izbjeglo kretanje magistralnom cestom”, istaknuto je u saopštenju.
Prezentaciji idejnog rješenja prisustvovao je općinski načelnik Hadžibajrić sa saradnicima, Adnan Medić, pomoćnik ministra za zaštitu okoliša Kantona Sarajevo, Boris Trapara, direktor Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa KS, i Asad Jelešković, direktor KJU Zaštićena prirodna područja, dok se sastanku nije odazvao Faruk Muharemović, direktor Zavoda za planiranje razvoja KS.
Hadžibajrić je naglasio da je projekat dobro osmišljen i ukoliko se blagovremeno uključe sve nadležne institucije, izgradnja bazena počet će sljedeće godine.
“Osmislili smo projekat za koji vjerujem da može biti samoodrživ jer su planirani i zatvoreni i otvoreni bazeni. Ovaj projekat ima sve i pritom se vodilo računa o hortikulturnom rješenju sa što više zelenila, ali i sadržaja za sve generacije. Pristupit ćemo izradi idejnog projekta koji će u februaru biti dostavljen na usvajanje Općinskom vijeću Stari Grad Sarajevo.
Očekujem da bude prihvaćen i da već na jesen 2023. godine počnemo sa izgradnjom bazena ukoliko se u finansiranje uključe i druge institucije u Kantonu Sarajevo, kao što je to do sada bila praksa sa izgradnjom bazena u drugim općinama”, izjavio je Hadžibajrić.
Svi učesnici sastanka saglasili su se da se radi o izuzetno dobrom rješenju koje nudi mnoštvo sadržaja.
“Ovo je jedan od rijetkih objekata koji se gradi u zaštićenom području, a koji je ispoštovao ambijent i propisane uslove”, izjavio je Medić.
Na današnjem sastanku usaglašen je rok do 15. januara da svi učesnici dostave eventualne primjedbe i sugestije u pisanoj formi kako bi se nastavilo sa planiranim aktivnostima i projekat novih bazena na Bentbaši što prije ugledao svjetlo dana.