Kultura

Predstavljen program Suočavanje s prošlošću 28. Sarajevo Film Festivala

Program Suočavanje s prošlošću 28. Sarajevo Film Festivala predstavit će autore koji su se proslavili filmovima o stvarnim događajima, te nove autore koji preispituju položaj pojedinaca čije su živote obilježile trauma iz nedavne prošlosti.

FOTO: SFF
FOTO: SFF

Program će otvoriti kultni film “Valcer sa Baširom” Arija Folmana, zasnovan na ličnom iskustvu autora u vrijeme dok je 1982. služio izralesku vojsku. Veliko nam je zadovoljstvo što ćemo s publikom podijeliti Arijev posljednji film “Gdje je Ana Frank?”. Ugostit ćemo i Michaela Winterbottoma, filmskog velikana snažno povezanog sa Sarajevom, koji će predstaviti svoj posljednji film “Jedanaest majskih dana”, koji je režirao zajedno sa Mohammadom Sawafom kazala je menadžerica programa Suočavanje s prošlošću Maša Marković.

Naglasila je da će predstaviti i djelo nizozemske redateljice Mijke de Jong “Kraj pura” te da će se publika moći prisjetiti sudbina stanovnika Vukovara 1991. i 2008. godine u filmu Eduarda Galića “Šesti autobus”. Američki reditelj Joseph Pierson u filmu “Kako se sada zove ova zamlja?” predstavlja inspirativnu priču bosanskohercegovačke novinarke Aide Čerkez iz perioda opsade Sarajeva – dodala je.

Također, istakla je da drugi dio programa predvodi nova generacija filmskih autora, poput Nataše Urban, koja u svome nagrađivanom filmu “Pimračenje” astrološki događaj iz 1999. godine koristi kao lajtmotiv za kolektivnu traumu srbijanskog društva nakon nedavnih ratova u bivšoj Jugoslaviji.

U programu ćemo također predstaviti i film “B4” bosanskohercegovačkog autora Alena Šimića o njegovom povratku kući, na mjesto gdje su njegovi roditelji ubijeni. Film “Reznica” srbijanskog reditelja Davora Marinkovića pruža uvid u živote ljudi koji su raseljeni u ratu i sve od tada žive u izbjegličkim kampovima.

Program Suočavanje s prošlošću ugostit će i 30 mladih iz regije zapadnog Balkana u okviru sekcije “Iz perspektive mladih”, koja obuhvata seriju panel-diskusija, zatvorenih razgovora i debata o mirovnom aktivizmu i praksama pomirenja, a organizvana je u saradnji sa Regionalnim uredom za saradnju mladih, građanskim forumom za mirovnu službu – ForumZFD i PRO-budućnost projektom Američke agencije za međunarodni razvoj.

Program Suočavanje s prošlošću realizuje se uz podršku Fondacije Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), saopćeno je iz SFF-a.