Život

Predsjednik Svjetske organizacije Roma i ambasador UN-a za Bosnainfo: "Romi su u svim državama ex-Jugoslavije na najnižim marginama života"

Situacija mnogih Roma u državama Evropske unije, kao i van nje, naročito na zapadnom Balkanu, veoma je teška i nesigurna.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Do danas, većina i Roma u EU živi na marginama društva. Iako ne postoji životna oblast u kojoj ovi ljudi nisu ostavili trag, bez obzira na to da li je riječ o umjetnosti, kulturi, biznisu ili društvu, oni su i dalje suočeni sa duboko ukorijenjenom isključivosti. 

A kako to žive Romi u zemljama bivše nam države, pitali smo Jovana Damjanovića, predsjednika Svjetske organizacije Roma i ambasadora mira UN-a iz Beograda, koji za Bosnainfo kaže:

„Kao predsednik Svetske organizacije Roma i ambasador mira Ujedinjenih nacija još smatram da su Romi u svim državama ex-Jugoslavije na najnižim marginama života, infrastrukture, obrazovanja i stanovanja, ali smatram da se u Srbiji poboljšava stanje. Dosta novca se dobija i od Evropske unije i od Ujedinjenih nacija za ekonomsko osnaživanje i zapošljavanje Roma.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Očekujem da će se u svim državama bivše Jugoslavije taj model prihvatiti“.

Loše obrazovanje romske populacije

Zbog lošeg obrazovanja, jer mnoga romska djeca ne idu u školu ili se školuju neredovno, ova populacija suočava se s poteškoćama u integraciji na tržište rada. Naš sagovornik nam objašnjava:

„Kojoj državi treba nepismen narod? Nijednoj. Zato mislim da su neka vremena sazrela, počinjem od Srbije. Mi smo prvi put u istoriji romske zajednice nedavno organizovali međunarodni skup za obrazovanje romske zajednice, došli su nam eminentni profesori iz romske zajednice, iz sveta i Evrope, a biće tu i poznati predavači“.

Pročitajte još

Pitali smo Damjanovića o bh. Romima i šta očekuje od naših vlasti apropo teške situacije ove populacije u BiH.

Odgovara da su Bosanci i Hercegovci narod koji je mnogo ljubazan, gostoprimljiv „i mi smo bili u Tuzli kod tadašnjeg gradonačelnika Imamovića (Jasmin, op. a). Fantastično nas je dočekao, dao nam je obrazloženje o Romima, da se rade kuće, da posvećuju pažnju Romima u obrazovanju, stanovanju… svim strukturama i oblastima, očekujem i da će u svim gradovima BiH nastupiti prema romskoj zajednici.

To su njihovi građani koji žele dobrobit i BiH i rukovodstvu i oni su birači koji su birali te predstavnike“.

FOTO: WIKIMEDIA COMMONS
FOTO: WIKIMEDIA COMMONS

Očekuje da će ti predstavnici, koji su dobili podršku i romske zajednice, ne samo u BiH nego i širom ex-Jugoslavije, shvatiti da su i birački faktor te da je sazrelo vrijeme da se i romskoj populaciji daju vreme i pažnja kako bi se njihov životni vijek produžio, kako bi se djeca obrazovala i kako bi stanovali kao i svi ostali građani.

BiH raspoložena da pomogne

„Mislim da će se to preferirati u svim državama ex-Jugoslavije i da će Romi živeti bolje, i mislim i da je i BiH vrlo raspoložena da pomogne svojoj romskoj zajednici u svim oblastima i segmentima da ona bolje živi. Jednostavno, ne možemo se uključiti u život grada, države, ne možemo se integrisati ako to neko ne želi. Moramo se obrazovati da bismo bili integrisani i da bismo dobili neka radna mesta kao obrazovani građani“, cijeni naš sagovornik, te na kraju poručuje:

„Želim cijeloj BiH da u ime Svetske organizacije Roma i u lično ime pošaljem topli i prijateljski pozdrav“.