Kako smo već dobrano ušli u proljeće, vremenske prilike neće ići na ruku povrtlarima i hobistima u većem dijelu zemlje.
Naime, temperature će se nakon ovog porasta za vikend – ponovno spustiti. Očekujemo da će se na 2 metra od tla spustiti na samo 2℃ dok će pri tlu sigurno biti niža od tačke smrzavanja i eto nam moguće ponovne pojave mraza.
Upravo hladan početak mjeseca može donijeti brojne izazove. Neočekivani mrazevi, niske temperature tla i vlažni uvjeti mogu usporiti klijanje i rast biljaka te sa sadnjom vrta ne treba žuriti pa glavninu odradite u drugoj polovini mjeseca. Uprkos tome, postoje načini da se osigura uspješan start – od odabira otpornih sorti do korištenja zaštitnih metoda poput plastenika i malča.
Nakon što se vrijeme stabilizira te prođe nekoliko dana od kiša, možete krenuti u radove. U aprilu je na redu provođenje pripreme presadnica u plastenicima za skori izlazak na polje. Tada sadimo mahune, krastavce, mrkvu, salatu, patlidžan, peršun, paradajz, papriku, tikvice i poriluk, cveklu, grašak, špinat, luk, pastrnjak te začinsko i ljekovito bilje.
U ovom mjesecu možete presaditi karfiol, korabu, blitvu i kupus. Ako ste zasadili crveni i bijeli luk, sada je vrijeme za njihovo okopavanje. U drugoj polovini sije se kukuruz šećerac, krompir, celer, grah i cvekla, a nakon zatopljenja možete posaditi i paradajz i papriku (direktna sjetva).
Čim zatopli možete uglavnom sve planirano sijati, osim većine tikvenjača i mahunarki budući da su osjetljive na pojavu mraza (koji se može pojavljivati do duboko u maju).
Ukoliko ste neke od ovih kultura već posijali, a postoji mogućnost kasnijeg izmrzavanja, zaštitite ih malčem (lišćem, slamom, pokošenom travom) ili agrotekstilom kako bi se smanjila mogućnost uvenuća biljke.
Ovaj mjesec može se iskoristiti i, ukoliko niste do sada, za sređivanje nasada jagoda, njihovo čišćenje i rasađivanje.
Inače, direktan način sjetve ima svoje prednosti zbog manjeg ulaganja u proizvodnju. Također, na ovaj način se biljkama razvija jak korijenov sistem, što svakako kasnije olakšava i smanjuje potrebu za navodnjavanjem. Tako se najčešće proizvode paradajz i paprika. Inače, niske sorte paradajza pogodne su za direktnu sjetvu na velikim površinama, dok se za vrtlarsku proizvodnju češće koriste visoke sorte.
Krajem aprila mogu se posijati lubenice, dinje, krastavci i mahune. Ipak, budite oprezni zbog mogućih kasnih mrazeva. Ne želite li riskirati, pričekajte maj, koji je idealan za sadnju ovoga povrća.
Važno: Pratite prognozu vremena i ravnajte se prema njoj. Bolje je i pričekati kraj mjeseca nego da ostanete bez uroda, piše Agroklub.