Region

Poruka paradajz turistima sa Balkana: "Ne nosite stolove, stolice, frižidere i sušilice za veš!"

FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: SHUTTERSTOCK

“Paradajz turizam” je široko rasprostranjen među Balkancima, a zbog nedostatka novca i niskog životnog standarda građani se dovijaju na razne načine kako da uštede.

Tako se na more nosi meso, povrće, gotova hranu u konzervama, ali brojni kabasti predmeti poput mini frižidera, suncobara, ležaljki… A ovdje nastaje problem. Gdje sve to smjestiti?

Jedan turistički radnik se na Facebooku požalio na sve probleme koji nastaju kada se turisti opredijele za “paradajz turizam”. Od pretrpanih autobusa do vozača kojima “puca kičma” dok ubace sve rekvizite koji turisti nose na ljetovanje, piše BizLife.

Kao turistički radnik imam potrebu da apelujem na turiste koji putuju autobusom da ne nose od kuće: ležaljke, stolove i stolice na rasklapanje, kofere enormne veličine i težine i gomilu ručnih frižidera. Postoje dva bitna razloga – ističe ovaj turistički radnik.

Prema njegovim riječima probem leži u tome što sve te stvari ne mogu da stanu u prtljažnik, pa se unose u autobus, kada kretanje po autobusu postane nemoguće, a zapremina vazduha se smanjuje.

– Drugi razlog je što vozačima zaista strada kičma dok pakuju kofere od 35 kilograma, a takvih kofera je uvijek od 50 do 80 u oba pravca. Molim vas da razmislite o tome – naglašava on.

“Dva ručna frižidera i sušilica za veš”

Kako ova tema uvijek izaziva pažnju kada se pokrene, tako je bilo i sada kada se na ovu objavu nadovezala jedna korisnica Facebooka koja je posvjedočila da se ovakve situacije zaista i dešavaju.

Vjerovali ili ne, upravo sam prije tri dana vidjela bračni par koji je na svom odredištu izašao iz autobusa, gdje je pored kofera, dva ručna frižidera, iznio i sušilo za veš. I to ono veliko. Tako da apsolutno podržavam politiku oko ograničavanja stvari po osobi – napisala je ona.

Druga korisnica je pak napisala da ona uvijek na ljetovanje ponese i “frižiderčić”, na šta je dobila kritiku da taj isti “frižiderčić” nekome može pasti na glavu i povrijediti ga.

Bilo kako bilo, paradajz turizam se ne može u potpunosti iskorijeniti, jer nije u pitanju samo nedostatak novca za luksuznije ljetovanje, već i ima malo i do mentaliteta naših ljudi kojima je domaće uvijek “najbolje”, piše BizLife