Razgovor, koji obiluje teškim riječima, optužbama i provokacijama, uslijedio je nakon višednevnih javnih prepucavanja.
Na snimku koji je objavio “Srpski glasnik” jasno se čuje da Dodik razgovor otvara direktnim pitanjem o “prijetnjama silom” i navodnim informacijama koje posjeduje o tome da ga “mudžahedini žele likvidirati”, pitajući Izetbegovića da li on stoji iza toga. Izetbegović te optužbe odbacuje kao “budalaštine”, naglašavajući da pod “silom” misli isključivo na pravosuđe koje treba zaustaviti Dodikovu dvodecenijsku destruktivnu politiku.
Tokom razgovora smjenjuju se optužbe o “kupovini papaka”, dodvoravanju stranim centrima moći, stanju u entitetima, te tumačenju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Izetbegović u jednom trenutku Dodika naziva “štetočinom” koja vodi “hajdučku politiku” i nanosi štetu vlastitom narodu, dok mu Dodik uzvraća uvredom da je za Srbe on zapravo “korisni idiot” kojeg niko neće dirati.
Ono što posebno skreće pažnju u ovom audiosnimku jeste sama dinamika i ton razgovora. Pomnim slušanjem postaje jasno da se prilikom obraćanja Dodik više, prema konstrukcijama rečenica i riječi koje je koristio, obraćao svom biračkom tijelu nego samom Izetbegoviću.
Cijeli razgovor s Dodikove strane postavljen je tako da zvuči kao odbrana interesa Republike Srpske pred “sarajevskim prijetnjama”, što je provjerena matrica za političke poene kod kuće.
Podsjećamo, lavinu je pokrenulo Izetbegovićevo gostovanje na Federalnoj televiziji (FTV) prije dva dana. On je tada, govoreći o političkoj krizi, izjavio da će se status Milorada Dodika na kraju morati riješiti “nekom silom”, jasno aludirajući na reakciju pravosuđa i primjenu zakona.
“Pravosuđe i međunarodna zajednica će na kraju morati primijeniti zakone i Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH. Bez vladavine zakona, koja se odnosi na svakog pojedinca, uključujući i Dodika, neće ova zemlja na zelenu granu. I ja se nadam da će to konačno i narod u RS-u shvatiti pa da će ovako, kako je otišao Orban, otići i Dodik jednog dana. Nadam se već na ovim izborima”, izjavio je tada Izetbegović.
Ova izjava je očigledno duboko pogodila i iznervirala Dodika, koji mu je posvetio niz objava na društvenim mrežama, poručivši da se “Bakir u svom strahu ohrabrio da prijeti”. Dodik je potom odlučio lično nazvati Izetbegovića, a taj razgovor se dogodio jučer.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.