Život

Pogledajte kako izgleda grad koji se sa Sarajevom smjenjuje na vrhu liste najzagađenijih na svijetu (VIDEO)

Lahore je grad za koji najvjerovatnije nikada ne bi čuli da se prateći listu najzagađenijih gradova na svijetu redovno ne smjenjuje sa glavnim gradom Bosne i Hercegovine na vrhu tog neslavnog poretka.

FOTO: EPA-EFE/REHAN KHAN
FOTO: EPA-EFE/REHAN KHAN

Lahore je drugi najnaseljeniji grad u Pakistanu s više od 13 miliona ljudi koji se običmno pred kraj godine guše u otrovnom smogu.

Problem zagađenja vazduha stalno raste u Lahoreu i mnogim drugim gradovima u provinciji Pendžab.

Pendžab je najnaseljenija provincija Pakistana sa procijenjenom populacijom od 110 miliona ljudi. Pet gradova u Pendžabu uvršteno je među 50 najzagađenijih gradovau svijetu 2020. godine.

Situacija u drugim velikim pakistanskim gradovima, kao što je obalni megalopolis Karači, nije mnogo bolji. Ipak, trenutna situacija u Lahoreu je najalarmantnija, s brojem otrovnih čestica koje stalno raste znatno iznad 40 puta vrijednosti iznad smjernica za kvalitet zraka Svjetske zdravstvene organizacije.

Fotografije iz Lahorea zaista izgledaju kao da gledate film strave i užasa, grad okovan smogom, sivilo i smrad nažalost “zvuče poznato” građanima Sarajeva, Tuzle, Zenice i ostalih gradova u našoj zemlji koji se decenijama bore sa prezagađenim zrakom i nesposobnim vlastima koje taj problem ne znaju, ne žele i ne planiraju rješiti. U ovom periodu godine najčešće se raspravlja o tome ko u gradovima čiji se građani guše u smrdljivom zraku nastupa za novu godinu, političari i vlastodršci rijetko spominju zagađenje.

Sivilo i smrt u zraku zaista izgledaju slično i u Lahoreu i u Sarajevu.

Najveći svjetski mediji redovno izvještavaju o zagađenu koje ostavlja ozbiljne posljedice na zdravlje, nažalost Sarajevo je i od ovog očaja još gore. Globalna alijansa za zdravlje i zagađenje procijenila je 2019. da 128.000 Pakistanaca godišnje umire zbog bolesti uzrokovanih zagađenjem zraka. Isti istraživanje našu je zemlju smjestilo na četvrto mjesto u Evropi po smrtnim slučajevima koji su povezani sa zagađenjem zraka. Na prvom mjestu tog istraživanja je Srbija.