Ljekari već bilježe prve slučajeve uboda krpelja širom Bosne i Hercegovine.
Krpelji najčešće vrebaju iz visoke trave i niskog rastinja, a njihova aktivnost posebno raste nakon kišnih dana kojih će u maju i junu prema najavama biti dosta. Upravo zato, stručnjaci savjetuju dodatni oprez tokom boravka u prirodi – bilo da idete u šetnju, planinarenje ili izvodite kućnog ljubimca u obližnji park, piše N1.
Šta raditi ako vas ugrize krpelj?
Prvi i najvažniji savjet je – ne paničite. Krpelj se može ukloniti kod kuće, ali je važno znati kako to učiniti pravilno kako biste spriječili moguće komplikacije. Nikako ga nemojte mazati alkoholom, uljem, kremom ili lakom za nokte – iako je to uvriježen savjet, može izazvati povraćanje krpelja u kožu i povećati rizik od infekcija.
“Krpelji su prenosnici nekoliko bolesti, a rekao bih da je kod nas taj akcenat upravo stavljen na Lajmsku bolest. Dakle, krpelji ubodom prenose bakteriju Borelia burgdorferi koja je zapravo uzročnik Lajmske bolesti. Savjetujemo da nakon boravka u prirodi svaka osoba pregleda dijelove tijela koji su potencijalno bili izloženi, a da bi se identificiralo prisustvo krpelja ili jednostavno korištenje nekih komercijalnih repelenata ili eventulno nošenje majica dugih rukava, pantalona”, kazao je ranije za N1 Sanjin Musa iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Krpelj se uklanja sterilnom pincetom, tako što ga pažljivo uhvatite što bliže koži i povučete ravnomjerno, bez uvrtanja i naglih pokreta. Nakon uklanjanja, mjesto ugriza treba oprati sapunom i vodom, a zatim dezinficirati alkoholom ili antiseptikom. Sam krpelj se može pohraniti u zatvorenu posudicu – ukoliko dođe do simptoma, ljekari će lakše analizirati potencijalnu infekciju.
Infektivni ujed krpelja
Doktorica Amela Ramadani – Pođo pojasnila je i na koji način se može prepoznati infektivni ujed krpelja.“Kada se to desi i nakon što odstranite krpelja bilo u kućnim ili medicinskim uslovima, pratit će se oko mjesec dana promjene na koži koje su vrlo karakteristične. One mogu biti na mjestu uboda ili na bilo kojem drugom dijelu tijela, odnosno, površine kože. To su koncentrični crveni krugovi sa blijedim centrom. Ukoliko se pojavi takav osip, vrlo karakterističan, u tom slučaju se osoba javlja ljekaru porodične medicine koji dalje upućuje infektologu i nije kasno za uključivanje terapije. Dakle, profilaktička primjena je davno napuštena i nema potrebe za njom nakon uklanjanja krpelja i premazivanja mjesta uboda antiseptikom. Promjena na koži i pojava osipa je prvi simptom na koji treba reagovati. Lajmska bolest je vrlo šarolika i ona se naziva i imitatorom drugih oboljenja. Iziskivalo bi puno vremena da nabrajamo sada siptome lajmske bolesti jer je riječ o šarolikoj, tačnije, neujednačenoj kliničkoj slici”, rekla je doktorica Ramadani-Pođo.
Kada je potrebno posjetiti ljekara?
U slučaju da nakon nekoliko dana primijetite crveni prsten oko mjesta ugriza, povišenu temperaturu, umor, bolove u zglobovima ili glavobolju – obavezno se javite ljekaru. Ovi simptomi mogu biti znak lajmske bolesti, bakterijske infekcije koju prenose zaraženi krpelji, a koja se najčešće liječi antibioticima ukoliko se otkrije na vrijeme.
Također, ako niste uspjeli izvaditi cijelog krpelja ili niste sigurni da li je glava ostala u koži, preporučuje se da intervenciju prepustite stručnjaku – porodičnom ljekaru ili infektologu.
Kako se zaštititi?
Prevencija je najbolji lijek. Prije boravka u prirodi obucite odjeću dugih rukava i nogavica, po mogućnosti svijetlih boja, jer se krpelji lakše uočavaju. Na izložene dijelove tijela nanesite repelent, posebno one koji sadrže DEET ili icaridin, a po povratku kući temeljito pregledajte kožu, posebno pregibe – iza koljena, na vratu, u kosi i preponama.
Krpelji ne skaču niti lete – oni se penju i čekaju trenutak kontakta sa čovjekom ili životinjom. Zbog toga je redovna kontrola i svijest o njihovoj prisutnosti ključ za siguran boravak u prirodi.
Iako većina ugriza krpelja ne uzrokuje ozbiljne zdravstvene probleme, neodgovorno postupanje može dovesti do infekcija. Upravo zato, edukacija i pravovremena reakcija su najvažnije oružje u zaštiti tokom sezone krpelja, koja upravo ulazi u svoj vrhunac.