Region

Picula o Crnoj Gori: Vlada živi zagrobnim životom, neophodni izbori

U suprotnosti je sa dobrom demokratskom praksom da Vlada u tehničkom mandatu, kadrira u javnim preduzećima, smjenjuje rukovodstva i postavlja nova i planira zakonske izmjene o važnim oblastima za koje treba imati neupitni legitimitet, kazao je za emisiju “24 sata” na TV E izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula.

FOTO: ANTENAM
FOTO: ANTENAM

Kako je istakao, aktuelna Vlada je davno izgubila povjerenje u Skupštini i sada “živi zagrobnim životom”.

„Najodgovorniji za ovu bizarnu situaciju trebaju smoći snage i vjere u demokratski kapacitet crnogorskog biračkog tijela i povjeriti mu odlučivanje na izborima o svemu onome što jesu ili nijesu uradili. Ukoliko se ovakva situacija nastavi nastavi ne može doći do bitnog pomaka u pregovorima između Crne Gore I EU. Naprosto je potrebna obnova legitimiteta onih koji u ime Crne Gore pregovaraju“, kazao je Picula, piše AntenaM.

Izbori bi, kako je dodao, pomogli da se stekne novi pregovarački legitimitet Crne Gore.

“Tako bi se moglo odlučivati o dubokim promjenama, reformama koje čekaju Crnu Goru, kao što su morale napraviti sve zemlje u pristupnom procesu. Bez takvog legaliteta i legitimiteta, prije svega, teško je moguće očekivati da se može napredovati prema članstvu u Evropskoj uniji”, navodi Picula.

Naglašava da je zabrinut zbog političke situacije u Crnoj Gori i napominje da se nagomilani problemi “ne mogu sakriti ispod tepiha” zbog jednog, jedinog političkog dogovora.

„A opšta situacija se toliko izmjenila od ljeta 2020. pa smatram da bi neke nove političke kombinacije u okviru postojećeg sastava Skupštine bile još nestabilnije i mislim da bi bile osuđene na propast od početka. Ovo nije pitanje mog subjektivnog dojma nego činjenice da su građani Crne Gore direktne žrtve dokazane nefunkcionalnosti ovog sastava Sklupštine. Ta nefunkcionalnost ne smije postati hronična, a Crna Gora država „slučaj“, to se ne smije dopustiti“, naglasio je Picula.

Navodi da je Crna Gora postala još jedna “kritična tačka” na Zapadnom Balkanu u, kako je kazao, “tubulentnim i prevratničkim geopolitičkim okolnostima”.

Ukoliko se takva situacija nastavi, predočio je Picula, ne može doći do bitnog pomaka u pregovorima između struktura Crne Gore i pregovarača od strane Evropske unije.

Govoreći o izboru sudija Ustavnog suda, istakao je da se taj proces mora sprovesti do kraja jer, kako je naveo, dugotrajna interna kriza vladanja institucija prijeti da u potpunosti zaustavi svaki daljnji napredak.

„Mislim da u ovom trenutku treba biti realan i osigurati temeljnu, osnovnu funkcionalnost Ustavnog suda, jer bez njega puno toga dolazi u pitanje. Vidjećemo zapravo da li će se i ovakav dogovor ispoštovati. To bi već bio korak naprijed i to u dobrom pravcu“, predočio je Picula.

Kada je riječ o Zakonu o oduzimanju imovine stečene kriminalom, podsjeća da Evropska komisija već izrazila određene rezerve u ovom slučaju.

„Ako je u kaznenom postupku dokazano da je imovina nezakonito stečena, nema nikakvog smisla da za oduzimanje imovine voditi parnični postupak. Zato ne mogu razumjeti namjere zakonodavca u ovom konkretnom slučaju. Koliko sam upoznat sa statistikama, na juče održanoj sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, veći je problem Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću, na temelju kojeg je u šest godina doneseno tek, mislim 12 presuda koje uključuju oduzimanje imovine. Dakle, riječ je prije svega o tome kako se primjenjivao dosadašnji zakon“, dodaje Picula.