Ovaj beogradski ljekar sa dugogodišnjim iskustvom za portal Bosnainfo istakao je da su to četiri najčešća uzroka ugušenja kod djece. Osim toga, opasne su i pez bombone, lješnik, orah, koje malo dijete do druge godine udiše istakao je Vidović.
– Djeca nemaju razvijenu motoriku kada žvaču. U isto vrijeme pričaju, žvaču i dišu. I u tim situacijama se dešava da dijete udiše strano tijelo koje može imati kobne posljedice – ističe doktor Vidović.

Naglašava da u tim situacijama, dijete koje kašlje, ima zraka, nisu mu disajni putevi skroz zatvoreni. S druge strane, dijete koje nema zvuk, ugroženo je u potpunosti. Roditelji moraju biti educirani za takve situacije koje se svakome mogu desiti. Moraju znati kako se spašava deijte u određenoj dobi – poručuje pedijatar.
Podsjetio je na podatak svjetske statistike da desetoro djece od sto hiljada ne preživi gušenje.
-Najčešće djeca uzrasta do pete godine. Od toga čak dvije trećine su djeca do prve godine života – ističe pedijatar.
Zbog toga je važno, naglašava Vidović, djeci od petog mjeseca blendati hranu, poslije desetog paširati, pa onda davati parče.
Edukacija o ishrani i prvoj pomoći su najvažnije stavke.
-Roditelje učimo kada i na koji način uvoditi hranu. Koju vrstu namirnica vezano za uzrast – ističe ljekar, naglašavajući da je pružanje prve pomoći prevažna stavka jer organizam bez kisika nema šansu da preživi.
-Edukacija i samo edukacija – zaključio je Vidović za Bosnainfo.