BiH

Panel diskusija o ulozi tužilaštava, policijskih agencija i organizacija civilnog društva u zaštiti izbornog procesa u BiH

Koalicija za slobodne i poštene izbore „Pod lupom“ organizirala je danas u Zenici panel diskusiju „Zaštita biračkog prava u Bosni i Hercegovini“, na kojoj su sudjelovali i predstavnici institucija zaduženih za regularnost izbornog procesa na nastupajućim Lokalnim izborima 2024. godine.

FOTO: VFENA/EHID BEGUNIĆ
FOTO: VFENA/EHID BEGUNIĆ

Diskusija je obrađivala dvije teme kroz dva panela: Uloga tužilaštava i policijskih agencija u zaštiti izbornog procesa u BiH te Uloga organizacija civilnog društva i medija u otkrivanju izbornih nepravilnosti. Kada je riječ o izbornom procesu i Lokalnim izborima 2020. godine na području Brčko distrilkta, Tužilaštvo BD ostvarilo je određene rezultate koji su prepoznati kao dobri, najbolji rezultati u gonjenju onih koji su povrijedili norme Krivičnog zakona vršeći izborne prevare.

Naime, mi smo, vezano za te lokalne izbore procesuirali 15 lica. Sva lica su, u međuvremenu, pravosnažno presuđena, a od njih 15, za 11 lica izrečene su kazne zatvora. Vjerujemo da smo na takav način postigli taj efekat, kako specijalne, ali i ono što je možda čak i važnije, efekat generalne prevencije, a koji će se, nadamo se, protegnuti se i na ove Lokalne izbore 2024. godine – istakao je Zekerija Mujkanović, glavni tužilac Tužilaštva Brčko distrikta BiH.

Sudovi trebaju da ispoštuju uputu

Upravo zbog ovih procesa i izrečenih kazni, dodaje, ne očekuju tako veliki broj nepravilnosti kao na proteklim izborima. Kada je riječ o uspješnosti rada, ono što je iskustvo u Brčko distriktu, je da je potrebna sinhronizovana aktivnost svih onih koji mogu doprinjeti uspješnom procesuiranju počinilaca ove vrste krivičnih djela. Znači, mora da odrade svi u lancu – otkrivanja, gonjenja i presuđenja. To znači da treba da na najbolji način svoju ulogu odigraju policijske agencije, tužilaštva i na kraju, sudovi.

Sudovi, zaista, trebaju da ispoštuju uputu, odnosno zahtjev Visokog sudskog tužilačkog vijeća BiH, da se ova krivična djela, odnosno počinioci ovih krivičnih djela, procesuiraju na najbrži mogući način te na takav način pošalje pozitivna poruka građanima – kazao je Mujkanović.

Nezahvalno mu je, kazao je, komentirati činjenicu da u drugim tužilaštvima nije bilo ovakvih vrsta optužnica i boljih rezultata.

Ohrabrujuće je, podvukao je, da su se svi subjekti kojih se tiče ova problematika, “u međuvremenu povećali svoj napon, promijenili pristup i na drugačiji su se način reorganizovali” pa se očekuje i da će u budućem periodu postići bolje rezultate. Tako da mi danas u svim tužilaštvima imamo osobe za kontakt sa Centralnom izbornom komisijom BiH, kada je riječ o podjeli ovih informacija, saznanja i podataka. Imamo u CIK-u BiH osobu za kontakt. Od svih policijskih agencija i tužilaštava očekuje se da naprave operativne planove, puno prije izbornog procesa – napomenuo je Mujkanović, koji je istakao kako policijske agencije poštuju zahtjev da svoje operativne planove izrade puno prije samog izbornog procesa.

Doprinos poštenijim budućim izborima, dodao je, daje i zakonodavac izmjenama Izbornog zakona BiH, koje će smanjiti prostor za izborne manipulacije.

Pročitajte još

Prevencija je, poručio je, najbolja represija pa će i digitalizacija izbornog procesa, za sada samo eksperimentalna, doprinijeti ispunjenju cilja.

Predsjednik Strateškog odbora Koalicije “Pod lupom” Vehid Šehić podvukao je kako će za CIK BiH biti veliki izazov da obezbijedi oko 12.000 nestranačkih članova nezavisnih izbora, jer se postavlja pitanje i šta to, u BiH, “znači nestranački čovjek”.

Svjedoci smo, dodao je, da su ljudi koji su obnašali važne pozicije u strankama, nakon što su podnijeli ostavke na članstvo i sve funkcije koje su obavljali te stekli status nestranačke osobe, postajali i sudije Ustavnog suda BiH. To će biti veliki problem CIK-u BiH. Ja sam uvijek apelovao da se u taj proces moraju uključiti svi – nevladine organizacije, kao što je Koalicija “Pod lupom”, mediji…da im pomognemo, da provjerimo da li su oni koji pretenduju da budu predsjednici ili dopredsjednici biračkih odbora, stvarno nestranačke osobe. S druge strane, moram reći da je to samo jedan segment povećanja odgovornosti članova izborne administracije. Međutim, nemojte zaboraviti da će i ostale članove biračkih odbora – četiri ili dva, zavisno o odboru, i dalje predlagati politički subjekti – upozorio je Šehić.

Podvukao je kako je uvijek podržavao rad i odluke Visokog predstavnika u BiH pa i odluke koje je donio u cilju poboljšanja izbornog procesa, jer je, dodao je, visoki predstavnik uradio posao koji nisu uradili bh. parlamentarci, koji su za to plaćeni.

Većina preporuka Koalicije “Pod lupom”, kojih je bilo 35, uvrštene su u novi Izborni zakon BiH. Šehić je podsjetio kako su iste preporuke upućivali i političkim strankama, ali su se one na to oglušile. Mnoge stvari, koje su sada uvedene, a koje će se uvesti 2026. godine – tu mislim na nove tehnologije, ne odgovaraju mnogim političkim strankama. Jer, strategiju kako varati na izborima, na dan izbora, poslije završetka glasanja će pasti u vodu – uvjeren je Šehić, jer će, dodao je, nove tehnologije onemogućiti falsificiranje potpisa na Izvodu iz centralnih biračkih spiskova.

Nove tehnologije, dodao je, ipak ne mogu spriječiti kupovinu glasova i pritisak na glasače. Zato je važno da se u sve uključe i mediji, jer su, podsjetio je, sudski postupci u Brčko distriktu započeli na osnovu informacija novinara CIN-a, koji je prikupio saznanja o ljudima koji se bave nečasnim radnjama.

Svaka je transparentnost jako značajna

Direktorica Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) Leila Bičakčić, u odgovoru na novinarsko pitanje o značaju medija, istakla je kako je svaka transparentnost generalno jako značajna te doprinosi ukupnom odgovornom procesu. Posebno u izbornim procesima i posebno u kontekstu naše države, gdje već imamo etablirane političke elite, a samim tim i glasovi postaju neka roba s kojom se trguje u izbornim procesima. Tako da mediji imaju ogroman značaj u pokrivanju i davanju značaja svakoj toj aferi, odnosno svakom procesu, zato što otkrivaju ono što bi, eventualno, ostalo sakriveno da nema medija. Tako da je jako bitno za novinare – prvo kontaktiraju s najvećim brojem ljudi, imaju direktan kontakt s građanima, s glasačima, koji onda imaju hrabrost da prijave bilo kakve nepravilnosti s kojima se suočavaju – kazala je Bičakčić.

Takva je situacija, napomenula je, bila i na izborima u Brčko distriktu 2020. godine, kada se jedan politički kandidat obratio CIN-u s informacijom da mu se nudi da kupi glasače te uđe u Skupštinu Brčko distrikta.

CIN je uključio i Tužilaštvo Brčko distrikta te su, svako na svoj način, zajednički vodili svoje istrage. Elektronski nadzor biračkog procesa samnjit će prostor za malverizacije, ali novinari imaju svoju ulogu u borbi da se osiguraju povoljniji uslovi za poštenije izbore.

Građani, dodala je, mogu prijaviti malverizacije te eventualno i informacije da se na nekim adresama nalaze građani koji tu ne stanuju.