Svijet

Palestinci deveti dan protestuju protiv upada izraelskih doseljenika u Al-Aksu

Palestinci su u ponedjeljak deveti dan zaredom održali proteste u blizini granične ograde s Izraelom kako bi osudili upad izraelskih doseljenika u kompleks Al-Aksa u okupiranom istočnom Jerusalemu/Al-Qudsu.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Demonstranti su nosili palestinske zastave, palili gume i uzvikivali slogane protiv napada izraelskih doseljenika.

“Želimo živjeti slobodno u Gazi kao i svi drugi narodi širom svijeta”, rekao je Youssef, jedan od demonstranata.

“Izraelski okupatori će platiti cijenu za blokadu Gaze i za upade u džamiju Al-Aksa”, dodao je.

Borbeni avioni izraelske vojske ranije su pogodili najmanje jednu vojnu osmatračnicu palestinskog vojnog krila Hamasa u blizini istočne granice u Gazi.

Izraelska vojska je objavila da je bombardovala dva vojna položaja u Gazi bespilotnim letjelicama kao odgovor na, kako se navodi, zapaljive naprave u balonima lansirane prema obližnjim izraelskim područjima.

U izraelskom bombardovanju Gaze nije bilo povrijeđenih.

Rano u ponedjeljak veliki broj izraelskih doseljenika upao je u kompleks Al-Aksa pod policijskom zaštitom kako bi proslavili praznik Jom Kipur, najsvetiji dan prema jevrejskom kalendaru.

Jevrejski doseljenici pojačavaju upade u džamiju Al-Aksa tokom vjerskih praznika.

Izraelske snage od 2003. godine uvode jevrejske doseljenike u kompleks Al-Akse, a muslimanima često nameću starosnu granicu za ulazak. Zbog vjerovanja da se tu nalaze ostaci Solomonovog hrama, izraelske vlasti vrše tajna kopanja ispod kompleksa i time ugrožavaju historijske objekte.

Kompleks Al-Akse prostire se na 15 posto površine starog jezgra Jerusalema/Al-Qudsa koji je pod izraelskom okupacijom, a predstavlja tačku spajanja tri najveće religije svijeta.

Nakon Mesdžidu-l Harema u Mekki i Poslanikove džamije u Medini, Al-Aksa je treće najvažnije mjesto za muslimane.

Od 2007. godine Pojas Gaze je pod izraelskom blokadom koja je njegovih otprilike 2,3 miliona stanovnika lišila mnogih ključnih dobara, uključujući hranu, gorivo i lijekove.