Vjeruje da djeca, ako od malih nogu usvoje zdrave prehrambene navike, imaju mnogo veće šanse da ih zadrže i kad odrastu.
Rano usvajanje zdravih prehrambenih obrazaca može značajno smanjiti rizik od razvoja hroničnih bolesti poput dijabetesa, bolesti srca, pa čak i određenih vrsta raka.
Roditelji uglavnom znaju koliko je važno da djeca jedu povrće i izbjegavaju dodatne šećere. Često se ističe važnost raznobojne ishrane, odnosno raznovrsnog voća i povrća jarkih boja. Mnogi posebno naglašavaju tamnozeleno lisnato povrće, borovnice bogate antioksidansima i avokado kao izvor zdravih masti.
Međutim, postoji jedna izuzetno hranjiva grupa namirnica koja se često zanemaruje – mahunarke, odnosno grah. Evo zašto bi djeca, prema riječima pedijatrice, trebala češće jesti grah:
1. Grah je bogat proteinima važnim za rast i energiju
Sve vrste graha odličan su izvor biljnih proteina. Mnoge vrste sadrže sve esencijalne aminokiseline potrebne za rast i razvoj djeteta.
Grah je također bogat i topljivim i netopljivim vlaknima, koja igraju ključnu ulogu u zdravlju probave. Netopljiva vlakna podstiču redovnu stolicu i sprječavaju zatvor, dok topljiva vlakna daju osjećaj sitosti i mogu pomoći u regulaciji apetita.
Topljiva vlakna također doprinose snižavanju lošeg (LDL) holesterola i stabilizaciji nivoa šećera u krvi nakon jela, čime se sprječavaju nagli padovi energije.
2. Bogat je brojnim vitaminima i mineralima
Grah prirodno sadrži brojne važne vitamine i minerale.
Posebno je bogat folatom, koji je ključan za rast ćelija i razvoj, kao i željezom koje je važno za transport kiseonika u organizmu. Također sadrži magnezij koji podržava pravilan rad nerava i mišića, te B vitamine koji su važni za energiju i zdravlje mozga.
Soja, primjerice, sadrži i zdrave masti, uključujući omega-3 i omega-6 masne kiseline koje pozitivno utiču na zdravlje srca i mozga.
3. Pristupačna i održiva opcija
Pored hranjive vrijednosti, grah je i vrlo praktičan izbor. Jeftin je i pristupačan većini porodica, a zbog dugog roka trajanja uvijek može stajati u smočnici kao rezervna zdrava opcija.
Uključivanje graha u svakodnevnu ishranu također je ekološki odgovorno – njegova proizvodnja ima znatno manji ugljenični otisak u poređenju s proizvodnjom mesa, što doprinosi održivijem prehrambenom sistemu.
4. Djeca ga zaista vole
Najvažnije kod svake zdrave namirnice je – hoće li je djeca zaista htjeti jesti. A grah se tu pokazuje kao vrlo zahvalna namirnica.
Mnogi roditelji primjećuju da djeca uživaju u okusu i teksturi graha, a može se pripremiti na različite načine prilagođene dječijim ukusima.
Za mlađu i izbirljivu djecu dobar početak su jednostavna jela poput kuhanog edamamea (mlade soje) ili crnog graha u tortilji sa sirom. Popularni su i zdravi kolači s crnim grahom – ukusni su i djeca ih obožavaju.
Za djecu koja vole isprobavati nova jela, grah se može servirati u supama od leće, bogatim varivima ili čiliju. Zahvaljujući svojoj svestranosti, lako se uklapa u mnoga jela i postoji verzija koja će odgovarati gotovo svakom djetetu.