IT

Otkrivena najstarija crna rupa ikada. Mogla bi objasniti najveće misterije svemira

Astronomi tvrde kako su otkrili dosad najstariju crnu rupu. Nastala je 470 miliona godina nakon Velikog praska i otkrivena je rendgenskim zrakama pomoću NASA-inih teleskopa.

FOTO: X/NASA
FOTO: X/NASA

Postoje “snažni dokazi” da je navedena crna rupa odmah bila “masivna” i vjeruje se da teži između 10% i 100% mase svih zvijezda u svojoj galaksiji.

NASA je rekla da je crna rupa nastala u ranoj fazi rasta kojoj nikada prije nismo svjedočili, što bi moglo objasniti kako su nastale neke od prvih supermasivnih crnih rupa u svemiru. Nalazi potvrđuju ono što su do sada bile teorije – da su supermasivne crne rupe postojale puno prije nego što je dosad bilo potvrđeno.

Znanstvenici vjeruju da je svemir nastao prije 13.7 milijardi godina, a procijenjena starost crne rupe je 13.2 milijarde godina. Crna rupa, pronađena u galaksiji nazvanoj UHZ1, 10 je puta veća od one u našem Mliječnom putu, čiji je promjer 23.5 milijuna kilometara. Sky News piše kako astronomi vjeruju da bi ovo otkriće moglo pomoći u rješavanju mnogih misterija svemira. 

Crne rupe su područja u svemiru gdje je ogromna količina mase upakirana u maleni volumen. To stvara gravitacijsku silu toliko jaku da čak ni svjetlost ne može pobjeći. “Ovo je otkriće važno za razumijevanje kako neke supermasivne crne rupe mogu doseći kolosalne mase ubrzo nakon Velikog praska”, priopćili su iz NASA-e.

“Nastaju li izravno od kolapsa masivnih oblaka plina, stvarajući crne rupe teške između oko 10.000 i 100.000 Sunaca? Ili dolaze od eksplozija prvih zvijezda koje stvaraju crne rupe teške samo između 10 i 100 Sunaca?” zapitali su se.

“Postoje fizička ograničenja koliko brzo crne rupe mogu rasti nakon što se formiraju, ali one koje su rođene masivnije imaju prednost. To je poput sadnje mladice kojoj je potrebno manje vremena da izraste u stablo pune veličine nego da ste započeli samo sa sjemenom”, objasnio je razlike između crnih rupa Andy Goulding, koautor časopisa Nature Astronomy.