Život

Otac mi je rekao: Bolje da si kukuruz posijao, k'o da će neko kupovati kamenje

I kamen može utjecati na razvoj poljoprivrede. Najbolje to znaju u zavidovićkom selu Grab, udaljenom svega dva kilometra od grada.

FOTO: VEDRAN STAPIĆ
FOTO: VEDRAN STAPIĆ

No, nije riječ o običnom kamenju, nego kuglama. Iako su pronađene i u drugim dijelovima naše zemlje, ali i svijeta, ovdje je njihova najveća koncentracija na jednom mjestu u Evropi.

Njihova mističnost privukla je brojne turiste, koji ovdje ostaju po nekoliko dana. A, svi koji dođu, žele nešto okusiti i ponijeti iz Zavidovića, pa su svoju šansu u tome prepoznali mještani. Najbolje, kako kažu, profitiraju oni s kokama, jer sva jaja prodaju posjetiocima.

“Sve je počelo 2006. godine kada sam ja saznao putem medija da dr. Semir Osmanagić vrši istraživanje kamenih kugli ne samo u BiH, nego u cijelom svijetu. Bili smo uporni s pozivima dok nisu došli i ovdje. Nakon njihove posjete krenula je promocija i uređenje ovog parka”, prisjeća se Nedžad Ikanović, promoter parka Kamene kugle u Zavidovićima.

Pozitivna energija

Njihovo porijeklo, još uvijek je naučno neistraženo, iako je bilo pokušaja da se dođe do tog podatka. No, to ne smeta posjetiocima, a Ikanović kaže da iako je i sam u početku bio sumnjičav, sada je siguran da zrače pozitivnom energijom. 

Pročitajte još

“Jednom sam zatekao ovdje doktoricu psihologije iz Njemačke, koja je dva sata meditirala na kugli, ona kaže da posjećuje na takva mjesta gdje se osjeti pozitivna energije. Meni je to malo čudno bilo za kamen, i ja sam bio skeptik u početku, ali vremenom vidiš da kao što postoje pozitivni i negativni ljudi, tako postoje pozitivna i negativna mjesta u prirodi”, navodi domaćin za Agroklub.

Turista je iz godine u godinu sve više. U dobroj sezoni posjeti ih oko 10.000 njih godišnje. Za lokalno stanovništvo, sve dok nisu dobile na značaju, kugle su bile “obično okruglo kamenje”, zato ova lokacija neslužbeno nosi i naziv inat park, napravljen je iz inata kao dokaz da nisu baš obične.

Govorili da je prolupao

Sada turistima prodaju male kamene kugle kao suvenire. Prave ih tri porodice od polomljenih kugli i od toga zarađuju pristojne plate. Zanimljiva je i priča o njihovom nastanku. Naime, Nedžad, koji je najzaslužniji za uspjeh parka tražio je način kako da ostvare zaradu i doprinesu njegovom razvoju. Dosjetio se da izrađuju ove suvenire i danima pokušavao napraviti savršenu kuglu.

“Govorili su da sam prolupao”, dodaje kroz smijeh, ispričavši potom i reakciju svog oca. “Kad je vidio da pravim kugle pitao je šta će mi to, rekao sam mu da hoću da prodajem turistima, a on mi je na to odgovorio – neko će ti kamenje kupovati, bolje da si kukuruz posijao.”

Sada je već siguran da nije pogriješio s idejom, jer turisti zaista “kupuju kamenje”, a i Nedžadov otac je promijenio mišljenje pa “sad već svako malo pita što ne praviš kugle”.

Još jedna porodica pronašla je način da zaradi, pa izrađuju viske za mjerenje energije, jer sve se svodi na tu pozitivnu energiju koja se nalazi u kamenim kuglama, a i drugi mještani ovog sela počeli su da ulažu u svoja imanja i poljoprivredne proizvode.

“Prodaju voće i povrće, a ko god ima koke prodaje jaja, uglavnom turisti sve kupuju”, zaključuje Ikanović, koji istovremeno ulaže u svoje imanje. Uz već izgrađen ribnjak planira graditi i bazen, u koji će smjestiti i poneku kuglu. Na parceli je zasadio i voćke, uskoro će kaže u penziju, jer kao granični policajacima beneficirani radni staž, pa penzionerske dane želi provesti u lijepo uređenom ambijentu, piše Agroklub.