BiH

Od 1. novembra novi financijski udar na građane BiH

Od 1. novembra do 1. aprila 2023. na teritoriju BiH zakonski je obvezno posjedovanje i korištenje zimske opreme za vozila bez obzira na vremenske uslove.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Pravilnik o saobraćaju u zimskim uvjetima propisuje obaveznu zimsku opremu. Ta oprema podrazumijeva gume za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim kotačima vozila ili gume za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na pogonskim kotačima i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska kotača ili gume za lјetnu upotrebu na svim kotačima s najmanjom dubinom profila od četiri milimetra i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska kotača.

Vreća pijeska i lopata za teretna vozila nisu više obvezni.

Problemi u proizvodnji

Građani BiH koji posjeduju automobile uskoro bi se mogli suočiti s neočekivanim troškom, zimskim gumama skupljim za najmanje 20 posto u odnosu na prošlogodišnju cijenu, što će biti dodatni udar na ionako svakodnevnim poskupljenjima osiromašene kućne proračune.

Do prije nekoliko mjeseci industrija guma još je uglavnom dobivala važne sirovine, kao što su čađa i sintetička guma, iz Rusije i Ukrajine. Osim poskupljenja sirovina, na cijene guma utjecali su i povećani troškovi energije i prijevoza. Cijene kaučuka su rasle, a oko trećine čađe (ugljikova praha) potrebne za proizvodnju guma velikim dijelom dolazile su iz Rusije, što je dodatni izvor problema, tačnije rasta cijena.

Inače, problem je i što su firme koje su proizvodile za sjeverni dio Evrope stacionirane u Rusiji, a one sada zbog sankcija stoje. Zbog sankcija proizvodnja se preusmjerila na fabrike koje su opskrbljivale središnju i južnu Evropu, ali budući da su njihovi kapaciteti ograničeni, postavlja se pitanje šta će biti s ponudom.

Više cijene

U firmi koja se bavi prodajom i montažom autoguma još prošlog mjeseca formirali su nove cijene.

– Došlo je do povećanja svih ulaznih parametara, faktura, tako da nam nije preostalo ništa drugo nego formirati nove cijene. Za 20 posto je došlo do rasta cijena guma evropskih proizvođača, a za 30 posto kineskih u odnosu na prošlu godinu – kazali su iz ove firme.

Kada je pak riječ o trenutačnim cijenama zimskih guma, one se, primjerice za dimenziju 185/65/15, kreću od 115 do 150 KM, što, naravno, ovisi o proizvođaču, ali i kvaliteti guma. S većim dimenzijama cijena raste i do nekoliko stotina maraka po komadu.