BiH

Sve više učenika u ZDK obavlja stručnu nastavu, privredni subjekti potpisuju ugovore sa školama

Privredna komora Zeničko-dobojskog kantona organizirala je danas finalnu konferenciju u okviru implementacije projekta "Proširenje EBRD-ove Inicijative mladih privatnog sektora (PSYI) na Bosnu i Hercegovinu - Faza 2 ZDK".

FOTO: VEHID BEGUNIĆ
FOTO: VEHID BEGUNIĆ

Predsjednica PKZDK Diana Babić podsjetila je kako već dugi niz godina, zajedno s Ministarstvom obrazovanja, neuke, kulture i sporta ZDK rade na implementaciji projekata koji doprinose poboljšanju srednjeg stručnog obrazovanja u tom kantonu.

Uz podršku inostarnih donatora, ovog puta EBRD-a, podvukla je, napravili su „avangardne iskorake u domenu srednjeg stručnog obrazovanja“.

Unaprijedili smo saradnju dva mjesta učenja, kvalitet praktične nastave, zatim smo unaprijedili zakonodavni okvir odvijanja praktične nastave i srednjeg stručnog obrazovanja. PKZDK sve to realizira u namjeri da kompanijama obezbijedi učenike, odnosno radnu snagu kompetencija potrebnih savremenim procesima rada, a učenicima mogućnost da se lakše zaposle i ostanu u BiH – kazala je Babić.

S tim u vezi je i EBRD projekat proširenja inicijative na sektor mladih iz privatnog sektora, u okviru implementacije tog projekta koji je trajao 18 mjeseci, napravio značajne rezultate u srednjem stručnom obrazovanju ZDK-a. Uspjeli smo, na osnovu inputa iz privrednog sektora, da inoviramo nastavni plan i program za dva zanimanja- Tehničar u obradi drveta i za zanimanje Stolar. Ti, izmijenjeni nastavni planovi i programi, već se implementiraju u Mješovitoj srednjoj školi Tešanj. EBRD je podržao i održavanje Međukantonalne fokus grupe, koja je prvi put u istoriji BiH okupila sve relevantne aktere za rješavanje srednjeg stručnog obrazovanja – kazala je Babić, koja je napomenula kako su, sada, učenici na praksi u kompanijama osigurani u slučaju „invalidnosti i smrti tokom realizacije praktične nastave“.

Uspostavljen je, dodala je, Registar svih škola i poslodavaca kod kojih se održava praktična nastava kao i utvrdili Top 10 zanimanja, a obučili su i 22 mentora praktične nastave te promovirali ova zanimanja.

Resorni ministar obrazovanja ZDK Mirza Mušija istakao je kako kontinuirano surađuju s PKZDK te rade na poboljšanju uslova za izvođenje praktične nastave u školama u tom kantonu. Poboljšali smo zakonske okvire, zatim smo poboljšali finansijski okvir i, na kraju, zaštitu na radu u izvođenju praktične nastave- kazao je Mušija.

Pun pogodak, dodao je, pokazalo se inoviranje nastavnog plana u Mješovitoj srednjoj školi Tešanj, koja, sada, ima veliki broj učenika koji se žele obrazovati za zanimanja iz oblasti drvoprerade. Zbog takve sinergijske saradnje s PKZDK, postali smo primjer dobre prakse – ne samo u okvirima ove države, nego i u okvirima izvan države BiH. Indikator za to stanje je povećanje broja učenika, jer se kontinuirano povećava broj učenika koji pohađaju praktičnu ansatvu u privrednim subjektima, a povećao se i broj privredenih subjekata koji potpisuju ugovore sa školama za izvođenje praktične nastave – kazao je Mušija.

Savjetnik EBRD-a za mala i srednja preduzeća Adnan Šećibović najavio je kako su odlučni nastaviti podržavati ekonomiju, odnosno da će „ostati posvećeni razvoju ekonomije i tržišta BiH“. EBRD pridaje veliku važnost razvoja ljudskog kapitala, jer smatramo da da je to jedna od ključnih stavki za razvoj ekonomije u BiH. Razvojem ljudskog kapitala razvije se i potencijal za uključivanje svih dobnih struktura u samu ekonomiju – kazao je Šećibović.

Podsjetio je kako su u ovom projektu imalo podršku partnerskog Taiwan buisiness foruma, a izrazio je nadu da će i u budućnosti sa svojim partnerima biti nosioci projekata usmjerenih na poboljšanje konkurentnosti bh. privrede. Sličan projekat, dodao je, trenutno realiziraju i u Kantonu Sarajevo.