Život

Običaji i tradicija drugog dana bajrama u BiH

Čista i mirisna odijela, kuće i sokaci simboli su bajramskog blagdana u Bosni i Hercegovini. Sve je to u skladu sa osnovnim islamskim principom: čistoća je pola vjere.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Ramazanski bajram je jedan od najvećih muslimanskih blagdana. U njemu se, na svečan način, obilježava završetak jednomjesečnog ramazanskog posta u kojem se, od zore do zalaska sunca, ustežući se od jela, pića, intimnih kontakata, izvrši svojevrsno resetovanje čovjekovog bića.

Ramazanski bajram traje tri dana.

Nakon prvog dana bajrama, gdje se tradicionalno u novoj odjeći obilazi porodica, familija i prijatelji, drugi dan bajrama  odlazi se na mezarja kako bi se posjetili nišani najmilijih koji su preselili na Vječni svijet. Učenjem dova i polaganjem cvijeća na mezarja u BiH odaje se počast najmilijim.

Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini je 23. januara 1995. godine donio Odluku da se drugi dan Ramazanskog bajrama obilježava kao Dan šehida, te da se, u skladu s tim određuje i plan aktivnosti organa Islamske zajednice povodom obilježavanja Dana šehida. Prije Ramazanskog bajrama službe Rijaseta IZ dostavljaju protokol obilježavanja Dana šehida nižim organima IZ na daljnje postupanje, podsjeća Preporod.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić prisustvovat će danas obilježavanju Dana šehida na Šehidskom mezarju „Kovači“.

Svi lijepi bajramski običaji bosanskohercegovačkih muslimana duboko su ukorijenjeni u islamsku tradiciju i sunnet Časnog Poslanika, a.s. Iako neke od njih ljudi smatraju narodnim običajima, to su, u suštini, islamski propisi.