Ovaj neobičan stanovnik dubokih mora, nazvan Dulcibella camanchaca, pripada skupini predatorskih amfipoda i ističe se svojom veličinom od 4 centimetra, što ga čini pravim divom u odnosu na ostale amfipode.
Prema istraživanju objavljenom 27. novembra u časopisu Systematics and Biodiversity, Dulcibella camanchaca je prvi poznati aktivni predator ovog tipa u hadalnim staništima – najdubljim dijelovima okeana ispod 6.000 metara.
Ovaj račić sličan škampu opremljen je specijaliziranim udovima koji mu omogućuju lov na manje plijenove na istim dubinama.
Zanimljivo je da ime ovog neobičnog stvorenja potječe od riječi “camanchaca”, što označava “tamu” u jezicima naroda Anda, simbolizirajući tamne okeanske dubine u kojima živi. Njegovo prvo ime, Dulcibella, odaje počast liku Dulcinee iz španskog klasika Don Quijote, ali ruku na srce malo vuče i Aliena iz Osmog putnika.
Onu najjeziviju fazu, Facehuggera.

Istraživanje ekstremnih staništa
Dulcibella camanchaca otkrivena je tokom ekspedicije IDOOS (Integrated Deep-Ocean Observing System), koja traje pet godina i istražuje tektonske i okeanografske procese istočnog Tihog okeana. Ekspedicija je koristila posebne uređaje za istraživanje dubokog mora, uključujući mamcima opremljene zamke koje su omogućile prikupljanje četiri uzorka ovog novootkrivenog predatora.
Uzorke su naučnici zamrznuli i kasnije analizirali genetski. Analize su pokazale da ova vrsta ne pripada samo novoj vrsti već i novom rodu, što naglašava jedinstvenost ovog otkrića.
Ekosistem bogat bioraznolikošću
Atacama jarak, smješten uz obale Perua i Čilea, prostire se na nevjerovatnih 5.900 kilometara i doseže dubinu od 8.065 metara ispod nivoa mora. Ovaj ekstremni okoliš, karakteriziran golemim pritiskom i potpunom tamom, dom je brojnih endemskih vrsta. Prema riječima naučnika, to je posljedica blizine hranjivima bogatih površinskih voda.
“Ovo otkriće ne samo da pruža uvid u nevjerojatnu bioraznolikost ovih dubokih ekosistema, već i postavlja temelje za buduća istraživanja”, izjavila je Carolina González, istraživačica s Instituta Milenio de Oceanografía (IMO) i suautorica studije. “Daljnja istraživanja mogu otkriti nove vrste i pomoći nam razumjeti kako ova tajanstvena staništa reagiraju na prijetnje poput zagađenja i klimatskih promjena.”
Novi horizonti u istraživanju oceana
Otkriće Dulcibella camanchaca ističe važnost istraživanja najdubljih dijelova okeana. Iako su ti prostori izuzetno nepristupačni, oni skrivaju nevjerovatne oblike života i ključne informacije o globalnim ekološkim procesima. Kako istraživanja napreduju, očekuje se da će naučnici otkriti još više tajni koje leže skrivene u tamnim dubinama okeana.