Sarajevo

Na današnji dan prije 30 godina granatirana je i zapaljena sarajevska Vijećnica

Na današnji dan prije 30 godina zapaljena je sarajevska Vijećnica, najljepši objekat sagrađen u vrijeme Austro-Ugarske monarhije.

FOTO: DRUŠTVENE MREŽE
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE

Vatra, koju su izazvale granate sa položaja Vojske RS, progutala je skoro 80 bibliotečkog fonda, oko dva miliona knjiga i veliki broj rukopisa dragocjene vrijednosti za BiH.

Plamen je za nekoliko sati progutao Katalog Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, koje je brižno čuvano, obrađivano i koje je građanima bilo dostupno blizu pola vijeka.

Iako su brojni vatrogasci i građani pokušavali ugasiti požar, unutrašnjosti objekta u tim trenucima nije bilo spasa, a građani su ovaj barbarski čin doživjeli veoma emotivno.

– Vijećnica je i ranije bombardovana, no ovog dana počev od 9 sati uvečer bila objekat brižljivo usredsređene artiljerijske palje. Ubrzo je cijelo zdanje pretvoreno u neugasivu buktinju. Vijećnica je napadnuta i spaljena kao hram pismenosti i kulture svih naroda i narodnosti Bosne i Hercegovine – navodi se u filmu “Agresija na BiH”.

Iako je bila važna za cijelu državu, a naročito za glavni grad, na projekt obnove Vijećnice čekalo se dugo vremena. Rekonstrukcija Vijećnice počela je 1996. godine, a svečano je otvorena 9. maja 2014. godine. Ponos Sarajeva i Bosne i Hercegovine je nezaobilazan objekat za brojne zvanice širom svijeta.

Tokom obnove, veliki doprinos dala je i Vlada Kraljevine Španije, ali i gradske strukture Budimpešte, Beča, Praga, Ljubljane, Nikozije, Tirane i Podgorice.