Majskim pulmološkim danima, održanim u Trebinju, više od 200 ljekara iz cijelog regiona ponovo je ukazalo na dramatične posljedice duvanskog dima, ali i na sve veće izazove koje donose moderne alternative poput elektronskih cigareta i vejpa.
„Od svih osoba kojima je dijagnostikovan karcinom pluća, 87 do 92 posto su pušači. Ipak, ne dobiju svi pušači rak. Statistika kaže da između 17 i 28 posto njih na kraju oboli“, istakla je prof. dr Lidija Ristić, pulmolog iz Niša, piše ATV.
Rak pluća je i dalje najčešći onkološki uzrok smrti. U Institutu za rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“ u Banjoj Luci godinama pokušavaju pomoći pacijentima da ostave cigarete. Ipak, kako navodi Snežana Kutlešić Stević, rezultati nisu zadovoljavajući.
„Imamo školu odvikavanja od pušenja i tim psihologa, ali borba je svakodnevna i teška, a efekti još nisu na nivou na kojem bismo željeli da budu“, kaže ona za ATV.
Osim klasičnih cigareta, stručnjaci sve više upozoravaju i na rizike koje donose moderne alternative – elektronske cigarete i vejpovi.
„Vejpovi mogu izazvati iznenadne, akutne probleme, uključujući i iznenadne smrti. To nije slučaj sa klasičnim cigaretama, čije posljedice se javljaju dugoročno. Slovenija je, recimo, već zabranila određene vrste elektronskih cigareta“, upozorio je pulmolog Mirko Stanetić iz UKC-a Republike Srpske.
Zdravlje pluća ugrožava i nekvalitetno disanje tokom spavanja, naročito kod osoba koje hrču i imaju apneje.
„Loše disanje u snu može nanijeti organizmu štetu gotovo jednaku kao i pušenje, pogotovo kod mlađih i gojaznih pacijenata“, navodi prof. dr Lidija Ristić.