Magazin

MOĆNIJA I OD BIJELOG LUKA Stari Grci su ovu biljku smatrali najzdravijom biljkom

Zbog toga što ova biljka potiče sa mediteranskog podneblja, origanu je potrebno dosta sunčeve svjetlosti i uzgaja se u rastresitom i suvljem zemljištu.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Ova biljka nije preterano zahtevna što se tiče zalivanja. Samo kada je zemljište potpuno suvo na dodir, treba ga zaliti.

Ukoliko se sadi na otvorenom preporučuje se prolećno vrijeme. Potrebno je skraćivati vrhove za 5-7 cm, kada biljka dostigne visinu oko 15 cm, kako bi se pospješilo bujanje i bočnih grančica. Cvjeta od jula do avgusta. Origano sadrži vitamine A i C, gvožđe, molibden, selen i kalcijum.

Stari Grci su vjerovali da origano može da se koristi i kao protivotrov. Koristili su ga za liječenje iritacije kože i infekcije. Takođe su vjerovali da krave koje pasu na poljima origana imaju ukusnije meso, a i uzimali su origano prije spavanja da bi sanjali voljenu osobu, piše Vrtlarica.

Prelijep je dekor i u vrtu kao baštenska biljka, jer privlači ljeptire i pčele. Origano u sebi sadrži prirodne insekticide, pa nema potrebe za zaštitom od štetočina.