Bio je učesnik daytonskih pregovora i direktan svjedok udaranja temelja današnje Bosne i Hercegovine, te bivši predsjednik Skupštine RBiH, a danas je predsjednik Foruma parlamentaraca 1990.
Nekadašnji je član SDP-a i zakleti socijaldemokrata, potom osnivač SDU-a, a danas član Komšićevog DF-a, te jedan od rijetkih preostalih aktivnih političara starog kova koji se oduvijek zalagao za građansku i cjelovitu BiH.
Čovjek je koji je svojevremeno, dok se stvarala današnja država, imao pravične i mudre prijedloge i ideje. Neke nisu prihvaćene od tadašnje bh. vlade predvođene prvim predsjednikom naše zemlje, rahmetli Alijom Izetbegovićem. Poput one da se u Dejtonski mirovni sporazum ubaci zabrana prodaje nekretnina i kuća 15 godina poslije agresije na BiH, što je nedavno i sam izjavio.
Jedan je od rijetkih političara koji kad kaže da voli ovu zemlju, u kojoj je rođen i kojoj zarađuje svoj hljeb, to i misli.
Sve gore nabrojano čini, sportskim žargonom rečeno, živu legendu bh. političke scene Miru Lazovića.
U intervjuu za Bosnainfo, Lazović odgovara na pitanja o aktuelnoj političkoj sceni, nedavno održanim lokalnim izborima u BiH kao i tek održanim u SAD-u, o radu i neradu aktuelne vlasti i putu BiH ka EU, o nedavnim poplavama gdje je država još jednom zakazala, navodnim terorističkim kampovima za obuku u BiH i drugim temama.
NiP najveći gubitnik
Na početku osvrnuli smo se kratko na nedavno okončane lokalne izbore u BiH. Evo kako je Lazović vidio protekle izbore i rezultate vodećih stranaka.
– Rezultati lokalni izbora su pokazali različit trend. Od sredine do sredine. U suštini nije bilo spektakularnih iznenađenja. Ako se može nešto smatrati iznenađenjem onda je to odličan rezultat Stranke za BiH. Pogotovo u Sarajevu. SDP je dobro prošao u Sarajevu, a u drugim sredinama loše. Izgubio je svoja tradicionalna uporišta kao što su Gračanica, Gradačac, Maglaj, Jablanica. U Mostaru su također imali slab rezultat.
– SDA je po broju vijećnika najbrojnija, ali njihov rezultat i koalicioni kapacitet u većim gradovima ne daje im prostora za likovanje. Narod i Pravda je u Sarajevu najveći gubitnik i čini mi se da su njihovi glasovi sa prethodnih lokalnih izbora otišli SZBIH.
– DF na lokalnim izborima stagnira. Po broju glasova ima mali pomak, ali broj vijećnika nije dovoljan za stranku koja pretenduje da ima jači politički uticaj. Denis Grac jeste bio ozbiljan kandidat za načelnika Centra, ali se pokazalo da ipak nije dobio one glasove stranaka koje su ga javno podržale u kampanji. Iz njegovog iskustva DF bi trebao izvući pouke za predstojeće opšte izbore, analiza je našeg sagovornika.
Na pitanje da li aktuelna vladajuća „Trojka“ pravi previše ustupaka prema Draganu Čoviću i RS-u, sve da bi se lakše dogovorili oko pitanja bitnih za put BiH u EU, te da li je generalno zadovoljan radom aktuelne vlasti, Lazović kaže:
– Za dvije godine aktuelne vlasti moglo bi se reći da je to prije svega imitacija vlasti, a ne odgovorna i efikasna vlast. „Trojka“ je najavljivala velike promjene koje su izostale. Svoj loš rad pokušavaju pravdati kritikom prethodne vlasti. Ne shvaćaju da od njih građani očekuju promjene, a ne osvrtanje unatrag. Gotovo godinu dana aktuelna državna vlast je ukočena i ništa ne ćini na reformskim zahvatima koje vode našu državu u EU. Sigurno da je teško sa Čovićem i Dodikom uspostaviti konzistentnu i efikasnu vlast jer njihovi politički ciljevi suprotni su politikama „Trojke“. U toj političkoj utakmici „Trojka“ je često u podređenoj ulozi u odnosu na tandem Dodik – Čović. Zato i prave greške na koje je često ukazivala američka ambasada. Bilo je to nakon sastanka u Bakincima, kod Dodika, ili na pitanju izgradnje južne interkonekcije, plinovoda koji koči HDZ, podsjeća Lazović.
Jedan potez mu je posebno zasmetao.
– Mene, kao socijaldemokratu, posebno iritiraju greške koje prave predstavnici SDP-a. Za svaku kritiku je potez ministra Vojina Mijatovića, koji je istovremeno i potpredsjednik SDP-a, da na novom logu ministarstva koje vodi (Federalno ministarstvo poduzetništva, rada i obrta) skida grb BiH?! Također je neprihvatljivo da troje poslanika SDP-a u Narodnoj skupštini RS-a glasaju za brisanje imena BiH u zakonu o nacionalnim spomenicima. To su potezi koji kompromitiraju SDP i unose sumnju u krajnje namjere aktera tog čina, istakao je bh. političar i sociolog.
Odgovornost institucija sistema
Našu zemlju su nedavno zahvatile velike poplave koje su odnijele ljudske život, ostavile ljude bez krova nad glavom i svega što su sticali godinama. Pitali smo Lazovića da li se moglo uraditi više na preventivi u pojedinim mjestima koja su stradala i kako on komentariše slučaj kamenoloma iznad Donje Jablanice, koji je glavni „krivac“ za ovu veliku tragediju?
– Mjesec dana nakon stradanja stanovnika Donje Jablanice sa pravom se može reći da nije samo olujna kiša bila razlogom smrti većeg broja građana već prije svega izostanak odgovornosti institucija sistema. Od lokalne zajednice do federalnog nivoa! Hiljada tona kamenja, iz nelegalnog kamenoloma, koje su se sručile na Donju Jablanicu glavni su razlog stradanja stanovnika. Nemar i javašluk, kako korisnika kamenoloma tako i predstavnika vlasti, morao bi biti sankcionisan. Pravo je pitanje – ko je i zašto je – bez dozvole dopustio pojedinim moćnicima da gazduju kamenolomom. Međutim kako vrijeme odmiče bojim se da će ljudi ostati prepušteni sami sebi, smatra on.
U posljednje vrijeme ponovo je aktuelizirana tema o tajnim vojnim kampovima na bh. teritoriji za obuku terorista i specijalnih jedinica. Da li je strah od takvih pojava na našoj teritoriji opravdan?
– Naša javnost u posljednje vrijeme uznemirena je vijestima o postojanju kampova u kojima se vrši obuka za razne terorističke aktivnosti. Dodatnu nervozu proizvode i izjave državnih predstavnika koje za sobom vuku političke nesporazuma i sukobe. Tužilaštvo BiH je reagiralo saopštenjem da takvi kampovi ne postoje. Bilo bi dobro da na takve uznemirujuće informacije pravovremeno reaguju državne agencije zadužene za sigurnost i bezbjednost, naglasio je Lazović.
Predsjednik SAD-a jeste bitan, ali…
Za kraj, američki izbori u kojima je republikanac Donald Trump „pomeo“ demokratkog kandidata Kamalu Harris bili su neizostavna tema s obzirom na to koliko je prisustvo Amerike bitno za stabilnost na Balkanu. Dok Srbija, vlasti u RS-u, Mađarska, dio Crne Gore i slični politički istomišljenici po istočnoj Evropi slave njegovu pobjedu, Evropa i ostatak Balkana strahuju zbog moguće promjene politike SAD-a kad su ta područja u pitanju, pogotovo Balkan i Ukrajina.
Treba li sve normalne ljude u BiH zabrinuti zadovoljstvo na licima Vučića i Dodika zbog Trumpovog povratka?
– Izbori za predsjednika Amerike su uvijek u fokusu svjetske javnosti. Posebno je naš region sa interesovanjem pratio izbornu kampanju Donalda Trumpa i Kamale Harris. Vjerujem da je većina građana BiH priželjkivala pobjedu demokrata i Harris. Međutim, građani Amerike su mislili drugačije. Pobjeda Trumpa jeste posebno pozdravljena od Vučića i Dodika. Jer, i jedan i drugi očekuju da sa Trumpom dolazi i promjena američkog pristupa kada je u pitanju naš region, smatra Lazović.
Ipak, smatra da bi se obojica mogli vrlo lako prevariti u svojim procjenama.
– Ta njihova očekivanja su bez osnova. Pobjeda Trumpa neće bitno uticati na američku politiku u našem regionu. Dodik zaboravlja da je sankcije dobio u prvom Trumpovom mandatu, a Vuč̣ić da je bio ponižen kada je u Trumpovom uredu sjedio na maloj stolici. Predsjednik jeste bitan, ali generalna linija američke politike se ne mijenja od jednog do drugog predsjednika, zaključio je Miro Lazović.