Ugledni akademik Mirko Pejanović, bivši član ratnog Predsjedništva RBiH govorio je za Bosnainfo o eurointegracijskom procesu i izazovima koji su pred Bosnom i Hercegovinom.
Bosnainfo: BiH je postkonfliktno društvo i proces izgradnje mira nije moguć bez pomoći stranaca i integracija u EU i NATO savez. Koliko Vi vidite odlučnosti EU da zaista pomogne Bosni i Hercegovini u nastojanjima za bržu integraciju, jer je očigledno da jako zaostajemo u svim oblastima za regionom?
Mirko Pejanović: Zaista zaostajemo, ono što su institucije Evropske unije učinile u posljednjih dvije ili tri godine je dodatno pomoglo Bosni i Hercegovini da izađe iz zastoja i da uspješno nastavi proces integracija u EU. Radi se o dvije važne strateške odluke koje su donijele institucije EU, to je bilo 2023. godine, to je da Bosna i Hercegovina dobije status kandidata za članstvo u EU. To je preloman momenat za svaku zemlju koja je na putu da postane članica EU, iza toga su usliejdile odluke EU da BiH dobije pregovore u članstvu EU, to znači pregovore o otvorenim poglavljima. Nije još ustanovljen datum, početak pregovora i to će sigurno uslijediti nakon nekih novih aktivnosti u Vijeću ministara i Parlamentanoj skupštini BiH.
Ovo što su učinile institucije EU, a time i institucije međunarodne zajednice proisteklo je iz promjene geopolitičkih kretanja u Evropi i svijetu, a posebno uslijed invazije Ruske federacije na suverenu državu Ukrajinu. Ta intervencija, odnosno inavzija je poremetila cijelinu odnosa u Evropi i ugrožava mir. Svjesni te činjenice da Ruska federacija želi proširiti svoj uticaj i na Balkanu i šire u Evropi, institucije EU su donijele ubrzano ove odluke.
Problem se javlja u tome što naše domaće političke elite, aktuelna parlamentarna većina i opozicione stranke i organizacije civilnog društva nedovoljno ulažu napora da se ubrza proces integracije u EU, jer ubrzanje integracije BiH u EU prevenira sve negativne tendencije uključujući i tendenciju zagovaranja secesije Republike Srpske iz Bosne i Hercegovine. Radi se o tome, da početak pregovora koji će uslijediti u otvorenim poglavljima BiH kao država preuzimat će evropsku-pravnu stečevinu u svoje zakone i time će stvarati osnovu da BiH postane pravna država i ekonomski prosperitetna država.
Bosnainfo: Uloga institucija međunarodne zajednice u BiH i danas je jako važna, možda i više nego prije. Jedan dio nas je u strahu od secesije RS iz BiH, a drugi dio vjeruje da je moguće da doživimo integraciju Bosne i Hercegovine u EU. Šta su po Vama najveće prijetnje ili smetnje koje treba otkloniti kako bi uspjeli ispuniti sve zadate kriterije na putu u EU?
Mirko Pejanović: Za sve koji se bave poskonfliktnim bh društvom i integracijom BiH u EU glavni strateški momenat je odvijanje integracije u EU i NATO savez. Integracija u EU se naravno odvija sa nekim kretanjima koja se mogu nazvati zastoj – pa neki napredak – zastoj – napredak i kad je u pitanju djelovanje domaćih političkih snaga najvažnije je da sve demokratske snage u BiH, tu mislim na multietničke snage budu više ujedinjene, da se ojača rad organizacija civilnog društva i da OHR kao nosilac odgovornosti za provođenje ili tumačenje Dejtonskog ustava i njegovo provođenje, energičnije poduzima mjere, uključujući i bonska ovlaštenja da se iz javne političke scene otklone oni subjekti politički i oni akteri koji blokiraju rad institucija BiH i koji zagovaraju nacionalizam i u tom kontekstu zagovaraju i secesiju, u ovom slučaju Republike Srpske. To je još uvijek sve na verbalnom nivou, ali naravno i to će se zaustaviti odmakom Bosne i Hercegovine u odvijanju procesa integracija u EU.

I evo sad smo u iščekivanju, neki pozitivni talasi su već očiti u radu parlamentarne većine. U isčekivanju smo da se usvoji plan rasta, da se usvoji reformska agenda i da bi onda moglo da se očekuje dobijanje početka pregovora. To će ond au bitnom promijeniti kretanje i prilike u BiH. Zašto, zato što građani BiH oni su nosioci svega, njihovi interesi su najpreči, oni, preko 75 posto žele u silnim ispitivanjima javnog mnijenja – žele da njihova država BiH postane članica EU. Oni to čine i na jedan konkretan način oko 500.000 građana BiH je kroz ekonomsku emigraciju već našlo svoje utočište na tržištu EU u njihovim zemljama i naravno to su učinili jer to omogućuje bolju ekonomsku egzistenciju i bolji život. Prema tome, za BiH i sve njene građane najvažniji interes je ubrzanje integracije u EU.
Bosnainfo: Jedno od pitanja koje je postalo ključno jeste ko će doći na mjesto glavnog pregovarača iz BiH za pregovore o članstvu naše zemlje u Evropskoj uniji. Da li će se to odrediti u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine, a ne u skladu sa kolokvijalnom političkom voljom?
Mirko Pejanović: Uvijek se tu vrti politička volja, političko dogovaranje, usaglašavanje politićkih interesa vladajućih stranaka, to je sad postalo pitanje koje služi nekim partijama u parlamentarnoj većini da trguju ili da sebe prikažu u svojoj javnosti da su uspjeli. Nije važno ko će i od kog naroda biti pregovarač, naravno to je stvar dogovaranja da se usklade pozicije i odnosi unutar vladajuće skupine, važno je hoće li osoba koja će voditi pregovore imati stručno znanje, hoće li imati diplomatsko iskustvo, hoće li imati sposobnosti menadžerske da okupi timove oko sebe, jer provođenjem pregovora je jedan od nasloženijih procesa koji se odvija za svaku zemlju koja je pred članstvom u EU, to znamo iz iskustva zemalja iz susjedstva, kao što je Hrvatska, Slovenija itd. Prema tome, ta osoba nije za neku političku potrošnju, ta osoba treba da omogući BiH uspješne pregovore u članstvu za EU.
Bosnainfo: Godinama je na sceni plansko derogiranje države Bosne i Hercegovine. Kako Vi komentirate činjenicu zašto niko ne pokrene pitanje vraćanja obaveznog vojnog roka u BiH? To nije samo sigurnosno pitanje, to bi bila i odgojna mjera, discipliniranje mladih, što nama itekako nedostaje.
Mirko Pejanović: To je pitanje koje će možda doći ili neće nikad doći na dnevni red. Bosna i Hercegovina je složena u svom ustrojstvu, složena u ukupnim procesima. Za Bosnu i Hercegovinu je najvažmnije pitanje da izgradi Oružane snage kao profesionalne snage i da ispuni uslove da bude članica EU. Sve drugo bi sad bilo izlišno.
Bosnainfo: Prema Vašim procjenema je li realno očekivati da BiH uđe u EU kada znamo koliko kočnica imamo?
Mirko Pejanović: Znate, imali smo kočnica i dosad, možda više nego danas, put BiH u članstvo EU je nešto što je interes građana, što je opredjeljenje svih političkih stranaka i što je jedan geopolitički pravac, jer Dejtonski mirovni sporazum je donio BiH mir, donio je internacionalno angažovanje, izgradnje institucija države BiH i donio je geopolitički okvir – mir da se započne i ostvari proces integracije države Bosne i Hercegovine u EU. Sa tom integracijom BiH postiže u cjelini provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Nazad nema, naprijed ćemo ići polako kao i dosad.