Magazin

Ljubavna priča kraljice Ranije i njenog supruga kao filmska! Objavila je emotivan video uz kratku poruku

Jordanska kraljica Rania ne plijeni pažnju samo svojom ljepotom, gracioznošću ili modnim stilom o koji privlači pažnju najvećih modnih kritičara.

FOTO: INSTAGRAM QUEENRANIA
FOTO: INSTAGRAM QUEENRANIA

Žena s titulom koju je časopis Forbes 2011. stavio na svjetsku listu najutjecajnijih žena diže glas onome o čemu se uglavnom u arapskim zemljama (pa tako i Jordanu) uglavnom šuti pravima žena. Jedna je to od njenih glavnih misija koju povodi kao kraljica koja ove godine slavi 30 godina braka sa svojim suprugom kraljem Abdulahom II.

Mnogi njihovu ljubavnu priču smatraju jednom od najljepših na svijetu.

Rania Al-Abdulah rodila se prije 51 godinu u Kuvajtu u palestinskoj porodici. U tom je gradu i završila privatnu osnovnu i srednju školu, a zatim je diplomirala poslovnu administraciju na američkom univerzitetu u Kairu. Nakon što je diplomirala 1991. radila je u gradskoj banci, a zatim je dobila posao u Apple Computers u Jordanu, piše miss7.24sata.hr.

Nakon početka zaljevskog rata Rania je zajedno s porodicom napustila Kuvajt i zaklon potražila u Jordanu.

Svog sadašnjeg supruga, kralja Abdullaha bin Al-Huseina, tada još uvijek princa, upoznala je na zabavi koju je organizirala njegova sestra, princeza Aiša, 1993. godine. Ljubav na prvi pogled sudbonosni surest Ranije i princa Abdulaha bio je ljubav na prvi pogled, a samo nekoliko mjeseci kasnije par je odlučio izreći ‘sudbonosno da’. Iste godine vjenčali su se na tradicionalnoj muslimanskoj ceremoniji, a mladenkom je tada bila posebno fascinirana baka Abdulaha II, kraljica Zein al Šaraf Talal koja je za Raniju tvrdila: ”Ti si dijamant koji će postati dio porodice Hašemita”.

”Imao je neodoljiv osmjeh i energiju kojom je privlačio poput magneta. Što reći, ostalo je povijest. Kada govorim o našem prvom susretu, priča zvuči kao bajka, ali stvarnost je drugačija. Biti kraljica zapravo je posao kao bilo koji drugi’, rekla je Rania u jednom od rijetkih intervjua o svome privatnom životu.

No, princ Abdulah nije trebao postati kralj. Titulu jordanskog prestolonasljednika godinama je nosio njegov stariji brat princ Hasan, ali i kralj je 1999. na svojoj smrtnoj postelji neočekivano donio odluku da proglasi Abdulaha jedinim pravim nasljednikom na tronu. Abdulah, čija je mama Britanka, 7. februara 1999. proglašen je novim jordanskim kraljem, a nešto više od mjesec dana kasnije i njegova supruga dobila je titulu i tako s 28 godina postala najmlađa kraljica na svijetu. Kraljica Ranija postala je popularna preko noći. “Biti kraljica je posao koji nema veze s krunom, dvorcima i vožnjom u kočiji. Obavezala sam se jordanskom narodu da ću mu služiti najbolje što znam i svaki dan dajem svoj maksimum’, izjavila je Rania povodom svog 50. rođendana. Kraljica je tako preko noći stekla popularnost u zemlji, ali i diljem svijeta što je odlučila iskoristi da progovori o stvarima koje su u arapskim zemljama uglavnom bile tabu tema.

Rania je tako osnovala skloništa za zlostavljanu djecu, pokrenula reformu školstva, zalagala se za osnaživanje žena i njihovu finansijsku neovisnost te se borila i protiv ‘ubistva iz časti’ . Suprug joj je dodijelio titulu pukovnice jordanskih oružanih snaga koju nosi već 16 godina. Mnogi vjeruju da kralj Abdulah sluša njene ideje i prijedloge pa ih zato smatraju ih savršenim parom. Vjeruje se i kako je ovo i tajna njihovog braka.

Rania je i redovno na lista najboljih odjevenih žena svijeta, a kritičar nerijetko raspredaju o njezinim outfitima koje bira za službene posjete. Kraljica nerijetko promovira dizajnere s Bliskog istoka. Rania i Abdulah II slave godišnjicu braka u kojem su dobili i četvero djece: Huseina, Iman, Salmu i Hašema.

Kraljica Rania objavila je video uz poruku: “Svaki dan koji prolazi zbližava nas, a svaka godina koja prođe pokazuje mi koliko sam neverovatno blagoslovljena što život provodim sa tobom. Srećna 30. godišnjica, kralju moj”.