Ali stručnjaci savjetuju da se to ne radi.
Internet programi i aplikacije za pametne telefone ne mogu zamijeniti terapiju kod specijaliste za mentalne bolesti. Istraživači sa Univerziteta u Cirihu (UZH) došli su do ovog zaključka u studiji. Sve više ljudi traži pomoć za depresiju i anksiozne poremećaje, piše UZH.
U tom kontekstu, internet terapije obećavaju da će biti isplativa alternativa. Umjesto da odete kod specijaliste, možete koristiti digitalnu pomoć da naučite mjere bihevioralne terapije i sami se liječite.
Istraživači sa Univerzitetskog instituta za psihologiju, međutim, smatraju da ova ponuda niskog praga nije neproblematična.
“Trenutno znamo premalo o efikasnosti terapija zasnovanih na internetu”, rekla je Birgit Watzke, profesorica kliničke psihologije i istraživanja psihoterapije na Univerzitetu u Cirihu.
Watzke je jedan od autora studije koja se nedavno pojavila u časopisu “Jama Psychiatry” i naglašava probleme internetskih terapija. Istraživači su uporedili 109 kliničkih studija s više od 18.000 učesnika, od kojih se 57 studija odnosilo na tradicionalne psihoterapije, a 48 na terapije zasnovane na internetu.
Prva autorica Mariia Merzhvynska ispitala je težinu depresije kod pogođenih. Otkrila je da su uz terapije zasnovane na internetu pacijenti u prosjeku manje pod stresom. U tom pogledu, poređenje je teško.
Prema istraživačima, problematično je i to što su se učesnici mnogih internetskih studija mogli klasificirati na osnovu samodijagnoze. Ovo otvara vrata manipulaciji.
Osim toga, depresija se može pojaviti zajedno s drugim problemima kao što su poremećaji ličnosti ili psihotični poremećaji. Važna je tačna dijagnoza kako se oboljelima ne bi prepisivale neefikasne terapije.