Region

Lajčak: Možemo imati normalizaciju ili konfrontaciju. Želimo se potpuno posvetiti normalizaciji

Posebni predstavnik Europske unije (EU) za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak priopćio je danas u Prištini kako tenzije na sjeveru Kosova nisu nikome u interesu te najavio da će u ponedjeljak u Bruxellesu biti održan sastanak glavnih pregovarača dvaju zemlja Besnika Bislimija i Petra Petkovića.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

“Danas sam bio u Prištini kako bih razgovarao s premijerom Albinom Kurtijem i zamjenikom Besnikom Bisilimijem o putu ka normalizaciji odnosa, a nakon sastanka od 2. svibnja. Važno je da potpuno razumijemo korake i važne rasprave o svim aspektima“, kazao je Lajčak nakon sastanka s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem  te dodao kako je imao intenzivne i vrlo važne razgovore s premijerom Kurtijem ali da sada trebaju imati jasne ideje za sljedeće korake.

Odgovarajući na novinarski upit  može li se situacija na sjeveru Kosova zaoštriti, nakon prisege albanskih gradonačelnika u tamošnje četiri općine, Lajčak je rekao da postoje dva puta naprijed i to normalizacija ili konfrontacija te da ovo drugo nije nikome u interesu.

“Možemo imati normalizaciju ili konfrontaciju i želimo se potpuno posvetiti normalizaciji. Tenzije nisu nikome u interesu”, rekao je Lajčak te najavio da će danas boraviti u Mitrovici gdje će se sastati s gradonačelnikom južne Mitrovice Bedrijem Hamzom, prenose Reporteri.

Lajčak je rekao da je EU jasno dala do znanja da je za njih prihvatljiv svaki model Zajednice srpskih općina koji se temelji na europskim vrijednostima i načelima te europskim modelima.

“Za EU je prihvatljivo sve što je utemeljeno na europskim vrijednostima i načelima i europskim modelima. To smo govorili od početka”, rekao je Lajčak.

Lajčakov posjet Prištini, a dan kasnije i Beogradu, upriličen je nakon sastanka kosovskog premijera Albina Kurtija i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića u Bruxellesu, 2. svibnja na kojem je usvojena Deklaracija o nestalima te je istodobno Kurti odbacio prvi nacrt statuta Zajednice općina sa srpskom većinom (ZSO) na sjeveru Kosova.

Kurti smatra da teritorijalna autonomija nije prihvatljiva jer bi ona dovela i do segregacije među kosovskim Srbima, ovisno o tome gdje žive.

Nakon toga kosovska Vlada je na prijedlog ministra lokalne samouprave Elberta Krasniqija raspustila Upravljački tim za izradu Nacrta statuta ZSO na Kosovu.

S druge strane, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić također je jučer izjavio da proces normalizacije odnosa s Kosovom ovisi o formiranju Zajednice općina sa srpskom većinom, dok predsjednica Kosova Vjosa Osmani smatra kako polazna točka u formiranju te zajednice treba biti Ustav Kosova.

Osmani se usprotivila bilo kakvom prijedlogu koji bi na Kosovu mogao dovesti do stvaranja nove Republike Srpske (RS) slične RS u Bosni i Hercegovini.

Formiranje Zajednice općina sa srpskom većinom dogovoreno je 2013. godine u okviru dijaloga Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa, ali je  Priština ZSO do sada odbijala jer nije u skladu sa zakonima i Ustavom te zemlje.