Magazin

Koristite li kantarion? Znate li koja sve ljekovita svojstva ima ova biljka?

Berete li kantarion? Pravo vrijeme za to je od jula do septembra. Stoga korpice u ruke i trk na livadu, a pročitajte i zašto?!

FOTO: DANIJELA PLAVŠIĆ
FOTO: DANIJELA PLAVŠIĆ
Kantarion

Naši stari su mnogo više poznavali ljekovito bilje i liječili se njime. Moderne generacije više vjeruju farmaceutskoj industriji i snabdijevaju se vitaminima u zdravstvenim apotekama ili trgovinama. Rijetki su oni koji spas traže u samoj prirodi. Zar nismo davno naučili “bolje spriječiti nego liječiti”?

KantarionHypericum perforatum, se koristi kao antidepresiv, sedativ i antibiotik. U posljednje vrijeme on je sve popularniji kao sredstvo u borbi protiv depresije.

Sunčev cvijet

Raste po pašnjacima, livadama, uz puteve i na napuštenom zemljištu. To je zeljasta biljka, uspravne stabljike s razgranatim gornjim dijelom. Listovi su sitni i jajastog oblika. Na vrhu stabljike se nalaze sitni bogato razvijeni zlatno-žuti cvjetovi skupljeni u cvat. Može narasti 70 cm do jednog metra u visinu. 

Preporučuje se, ovo ljekovito bilje, sakupljati u periodu od jula do septembra. Gornji dio biljke se suši u hladu, na blago vjetrovitom mjestu ili na tavanu.

Koristi se kod depresije, poremećaja raspoloženja, u menopauzi, anksioznosti i sezonskih umjerenih, blagih depresija, razdražljivosti, straha i nemira. U poređenju sa antidepresivima, takođe je efikasan, ali znatno manje ima neželjenih dejstava. U kombinaciji s antidepresivima i opijatima može biti opasan po život, zato oprezno s ovom biljkom uz konsultacije sa stručnim licima, piše Agroklub.

Smatra se da je kantarion sunčev cvijet jer tokom godine sakuplja sunčevu svjetlost i pruža nam je u zimskim mjesecima sa manje sunca. S toga je opravdana njegova upotreba u zimskom periodu kada nam energija opada.

Smanjuje i upalne procese kože, djeluje protiv brojnih bakterija. Kad se koristi u ljetnim mjesecima nije poželjno da nam koža bude izložena suncu jer mogu nastati opekotine. U narodnoj medicini  se koristi kao čaj pri liječenju bubrega, želuca, jetre čira na dvanaestopalačnom crijevu, kod ženskih bolesti, djeluje kod menstrualnih bolova, poremećaja raspoloženja, nesanice, gastritisa, upale mokraćne bešike, noćnih mokrenja kod djece, infekcije usne duplje, pomaže kod mnogih vrsta glavobolje i migrene. 

Pripremite čaj ili ulje

Čaj se priprema kao i većina drugih, sasušena biljka se posipa proključalom vodom. Pije se jedna šolja prije jela i jedna uveče pred spavanje. Šoljica čaja od kantariona sa medom svaki dan može pomoći pri liječenju zglobova, bolova u leđima, umanjiti probleme sa reumom i iščašenjima.

Svima nam je poznato ulje od kantariona koje se dobija kada 4 supene kašike prelijemo sa 0,5 l maslinovog hladno cijeđenog ekstradjevičanskog ulja, ostavi se na suncu 40 dana, a zatim procijedi  i čuva u tamnoj bočici. Ovako pripremljeno ulje može se koristiti pri masiranju zglobova i leđa, te pri liječenju svih opekotina kože.

Takođe, poznato je da ulje može pomoći pri otklanjanju akni, mažući prethodno očišćeno lice svako veče pred spavanje, a kantarion lijepo djeluje i na ten. Dakle, brojna su ljekovita svojstva ove čudotvorne biljke, ovdje su pobrojana najvažnija, a ima ih još. 

I jedna napomena, kantarion se ne bi smio koristiti u vrijeme trudnoće i dojenja jer se smatra da izaziva vrtoglavice kod dojenčadi i još nisu detaljno istražene nus pojave, ali se ne preporučuje u tom periodu piti čaj od ove biljke.

Kantarion se još naziva gospina trava, ivanje zelje, bogorodičina trava, gorač, zvončić i drugi nazivi poznati u narodu. Pišite nam u komentaru, kako vi zovete ili koristite ovu biljku?