Ekonomija

Kome Bingo “zamazuje oči” kad radnici znaju istinu!?

Već danima se priča da je domaća poslovna grupacija Bingo Group, koja je ujedno i najveći investitor te poslodavac u BiH, isplatila dodatnih 1.000 KM svojim zaposlenicima.

FOTO: BINGO
FOTO: BINGO

Obzirom da je Bingo grupacija koja upošljava skoro 9.000 ljudi nije iznenađenje da se vijesti brzo šire, a naročito kada su povezane sa finansijskim benefitima.

Više od 220 trgovina, pedesetak ugostiteljskih objekata posjeduje Bingo, kupuju i nova zemljišta, objekte, ali i benzinske pumpe.

I svaka čast na potezu, ali ruku na srce, to je davno trebalo, radnici su samo dobili ono što su zapravo davno trebali da dobiju, jer su zaradili svojim radom.

Ovaj iznos se zapravo mjesecima odbijao radnicima od plate, kako bi im se na kraju kao namirilo i ispalo da su nagrađeni, tako bar tvrde pojedini radnici. I šta je danas 1.000 KM na cijene koje imamo, na račune koji pristižu, rate kredita?

Sudeći prema komentarima koji kruže na društvenim mrežama radnici Binga nisu zadovoljni, ističu kako je ovo “zamazivanje očiju”, svjesni su koliko sati rade, u kakvim uslovima, a tek koliki su dnevni pazari u trgovinama ove grupacije i da su zapravo njihove plaće koje imaju zarađene u samo jednom danu.Poručuju kako bi pravi potez bio da se svim radnicima podignu plaće bar za 10 posto, jer se to itekako može.

Pročitajte još

Svaka firma ima svoje propuste u radu i to je normalno, ali kada ste velika grupacija tada i odnos prema radnicima treba da je u skladu sa prihodima, jer da nije njih koji sve održavaju, rade prekovremeno, sa jednim slobodnim danom u sedmici, ni imperije ne bi bilo.

Neki se pitaju da li je nedavni poziv na bojkot Binga zbog ponude akcije izraelskih proizvoda i nagradne igre potakao menadžment ove firme na ovakav marketing potez kako bi se sve primirilo i prikazalo kao da su poslodavac vrijedan divljenja, jer poznato je da smo mi nacija koja brzo zaboravlja?

Kakvi komentari se ostavljaju na društvenim mrežama kad je riječ o ovom potezu Binga pogledajte u galeriji u nastavku.

FOTO: DRUŠTVENE MREŽE KOMENTARI
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE KOMENTARI
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE KOMENTARI
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE KOMENTARI
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE KOMENTARI
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE KOMENTARI
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE KOMENTARI
FOTO: DRUŠTVENE MREŽE KOMENTARI

“Uslovi rada u trgovini generalno nisu zadovoljavajući”, kazala je nedavno Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti STBiH.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH plaće su manje u trgovinama u odnosu na prosjek!

S obzirom da živimo u Bosni i Hercegovini i da važi ona “ovdje je sve moguće”, s pravom se postavlja pitanje i ako zaživi inicijativa slobodne nedjelje za sve, da li će se radnicima u trgovinama odbijati od plaće i kako to kontrolisati?

“Inicijativa o slobodnoj nedjelji kao i slobodnim praznicima za radnike je potekla upravo od našeg sindikata. Nikakve negativne posljedice radnici neće imati po svoja primanja to je sigurno, između ostalog jer oni rade već na minimalnim osnovama. Sa druge strane benefit će biti veliki, jer će konačno moći planirati svoj slobodan dan i provoditi ga sa svojom djecom.

Nažalost, nije izvjesna primjena ovoga u cijeloj Bosni i Hercegovini što je još jedna od anomalija našeg sistema i sve dok se to ne ispravi morat ćemo se nositi sa diskriminacijom i različitim tretmanom radnika“, kazala je nedavno za Bosnainfo Mersiha Beširović, predsjednica STBiH.

I na kraju ako radnici šute i zadovoljni su samo s onim “neka je plata redovna kolika je god, samo neka se radi”, onda čemu se i nadati…