BiH

Koliko novca stranke zarađuju od donacija i članarina?

U proteklih 10 godina ukupna cifra, koja je otišla na račune stranaka širom BiH je oko 200 miliona maraka

FOTO: CAPITAL.BA
FOTO: CAPITAL.BA

Političke partije u BiH na svojim računima u prošloj godini imale su 20 miliona maraka. Najveći dio novca stigao je iz budžeta sa svih nivoa vlasti. Međutim, nikako nije zanemariv iznos od članarina. Provjerili smo koliko novca stranke zarađuju od donacija i članarina i zašto se o tome nerado govori u javnosti?

U proteklih 10 godina ukupna cifra, koja je otišla na račune stranaka širom BiH je oko 200 miliona maraka.

Najviše novca odlazi na račune najjačih stranaka poput SNSD-a, SDA, HDZ-a, SDP-a. SNSD ima milion i 800 hiljada maraka iz budžeta i lider je među partijama po izdvajanju članarine. Na godišnjem nivou od članova inkasiraju gotovo 632 hiljade maraka. To je, barem, onaj za CIK, prikazani izvještaj. Svi izabrani i imenovi članovi stranke dužni su da plaćaju članarinu. Na dobrovoljnoj osnovi i stratešku.

“Ta strateška članarina iznosi 5 procenata u RS a u Federaciji 2,5 odsto. To je značajan prihod koji nam omogućva da možemo finansirati 60 kancelarija u RS i 8 kancelarija u Federaciji i svakako treba plaćati troškove tokom 12 mjeseci”, kaže za UNA TV generalni sekretar SNSD-a Luka Petrović.

I SDP dobro zarađuje od članarina. Druga su najjača stranka po prikupljenom iznosu – 355 hiljada maraka. Postoje redovna i dodatna članarina.

Stranku Bakira Izetbegovića članovi iz svog džepa finansiraju sa 65.000 maraka godišnje. Koliki procenat izdvajaju odlučili su da sakriju od javnosti, jer nam na postavljena pitanja, pozive i poruke, nisu odgovorili. Na račun stranke Dragana Čovića godišnje iz budžeta legne preko dva miliona maraka. Od članarine imaju više od 100 hiljada.

Pročitajte još

“Obaveze plaćanja članarine oslobođeni su redovni studenti, nezaposleni i članovi stranke koji imaju platu manju od 900 KM. Svi ostali članovi plaćaju 32 marke godišnje, a svi zvaničnici u iznosu od 5% od netoplate ili naknade koju primaju”, odgovorili su nam iz HDZ-a.

PDP je prošle godine od članova zaradio 8.000 maraka. Obavezan procenat od primanja je 6 odsto.

“Naši poslanici na oba nivoa to poštuju jer dio sredstava koji dobijaju kroz poslaničke klubove oni preusmjeravaju na račun PDP”, kaže za našu TV predsjednik PDP-a Branislav Borenović.

Političari o članarima govore i nekako, ali o donacijama nikako. Pošle godine je na račune stranaka u BIH leglo oko sedam miliona maraka od donacija. Javna je tajna da su krupni biznis i političke stranke u čvrstom finansijskom zagrljaju.

Nije, međutim, lako dokazati ko su partijski finansijeri, jer ni jedni ni drugi neće da objelodane svoje ”crne” ili ”sive” novčane veze. Ponešto iz ove mračne sfere tajni procuri tek kad se objelodani neka afera, politička razvod ili raskol u stranci.

Do tada je na sceni netransparentnost – a to znači samo jedno – kršenje Zakona.

“Tamo gdje biznis daje novac on očekuje da mu se novac vrati u mnogo većem obliku nego što su dali”, kaže politički analitičar Velizar Antić.

Partijsko izvlačenje novac iz javnih preduzeća – postalo je praksa. Zakonom o finansiranju partija to je zabranjeno.

“Svi u ovoj zemlji znaju ko koga finansira i koja je firma s kim povezana zbog toga što dobijaju jako puno novca preko javnih tendera, ali se ne pojavljuju kao donatori političkih partija”, kaže Srđan Traljić iz Transparensi internešnela BIH.

Iste te političke partije ne mjenjaju Zakon, jer im to odgovara. Njima dobar.