U manjim bh. gradovima radi po jedan psiholog u domovima zdravlja, dok u nekima nijedan. Sarajevo, s druge strane, ima problem s nedostatkom psihologa, liste čekanja su sve duže, a vlada sve veći interes za psiholozima u privatnom sektoru.
U Centrima za mentalno zdravlja JU Doma zdravlja KS trenutno radi 16 psihologa, a prema postojećoj sistematizaciji potrebno ih je 22. Ovo ujedno može biti i razlog nešto dužeg čekanja na termin. U narednom periodu u JU Dom zdravlja KS bit će uposlen još jedan psiholog u okviru Projekta Zavoda za zapošljavanje KS. Menadžment JU Dom zdravlja KS uradit će sve što je potrebno u skladu sa postojećim kapacitetima, a uvjetovani i tržištem rada, kako bi Centri za mentalno zdravlje pružali kontinuiranu i pravovremenu uslugu – rečeno nam je iz JU Dom zdravlja KS.
Zbog manjka psihologa u javnim ustanovama građani sve više potražuju pomoć u privatnom sektoru, pa tako u BiH za jednu seansu kod psihologa u prosjeku izdvajaju 50-100 KM, zavisno od specijalizacije terapeuta, njegove ili njene stručnosti, te tipa terapije.Psihotron, online platforma za psihološko savjetovanje, nudi cijene u prosjeku od 70 do 117 KM po satu u zavisnosti od psihoterapeuta.Psiholog Marko Romić nam je kazao kako cijene u Mostaru idu i do 100 KM po seansi.
– U Mostaru imaju dva centra za mentalno zdravlje. Imamo dovoljan broj psihologa. U privatnim ustanovama također rade psiholozi, a što se tiče njihovog broja ne vjerujem da ih manjka – kazao nam je Romić.Kada je riječ o cijenama, Romić je objasnio da postoje kratka savjetovanja koja mogu trajati nekoliko minuta do psiholoških dijagnostičkih postupaka kao što su psihološka testiranja čije trajanje varira. – Psihoterapijske usluge, u smislu individualne ili grupne terapije, što opet ovisi o tome šta je problematika i koliki su kapaciteti osoba s kojima se radi. Ne možemo govoriti o jednoj cijeni po satu, to je prilično rastezljivo.
Ovdje ima onih kojih terapijsku seansu naplaćuju 80 ili čak 100 KM, a ima onih koji naplaćuju 50 KM – istakao je Romić.Građani se najviše javljaju psiholozima, kako kaže Romić, radi različitih anksioznih i depresivnih stanja, fobija, a tretmani mogu trajati od tri do pet seansi, a neki i do 20 i više.- Nije svaka osoba jednako kapacitirana provesti nešto što treba provesti. Psihoterapija podrazumijeva određene postupke koji se uče tokom terapije, a onda i njihovo pridržavanje – objasnio je Romić.U Mostaru se u prosjeku čeka do sedam dana na termin kod psihologa.
Psiholog Emina Kučuk je komentirala kako kao i u svakoj drugoj djelatnosti onaj koji kreira uslugu ima pravo da kreira i cijenu smatrajući da je odnos cijene i kvalitete usluge recipročan.
Mislim da psihološke tretmane i seanse i one koji nam daju takvu vrstu usluge biramo sami kao i sve ostalo. Ne smatram da je cijena ta koja određuje kvalitet usluge, u smislu da je zaista recipročna. Ne mora značiti da ako je cijena nečije seanse 120 ili 100 KM, da je bolja u odnosu na nekoga čija je cijena 50 KM – kazala je.
Mišljenja je da se cijene trebaju prilagoditi. Na naše pitanje da li bi usluge psihologa trebale biti besplatne, odnosno pristupačne svakome, Kučuk kaže da je problem mentalnog zdravlja jako složen u našoj državi. Imate projekat mentalnog zdravlja i centre za mentalno zdravlje u sklopu kojeg su involvirani psiholozi i psihijatri gdje su te usluge besplatne. Nemam povratnu informaciju koliko je ko zadovoljan tim uslugama. Smatram da bi se trebalo više fokusirati na finansiranje, kao što imamo finansiranje besplatnih pregleda. U velikoj je potražnji psihološka usluga i ne može to biti besplatno, ne može država pokriti to sve – zaključuje Kučuk, piše Faktor.