BiH

Ko je ovdje lud: 52. ročište Delimustafiću odgođeno, nikad nijedno nije održano!

Glavni pretres u slučaju Alija Delimustafić i drugi još uvijek nije počeo.

FOTO: CIN
FOTO: CIN

Do sada su zakazana 52 ročišta, ali je svako odgođeno. Advokat prvooptuženog Ifet Feraget kaže, ako u predmet opstane u ovoj formi, trajaće 20 godina.

Slučaj Delimustafić i drugi presedan je, ne po dužini postupka, jer u Bosni i Hercegovini mnogi traju godinama, već po tome da za šest godina od potvrđivanja optužnice, optuženim nije pročitano za šta ih se tereti.

N1 je pitao advokata prvooptuženog Ifeta Ferageta imamo li igdje slučaj da šest godina nakon podizanja optužnice da ona nije ni pročitana?

“U Evropi ga nema, ja ne znam da li ga imamo u svijetu, u Evropi ga sigurno nemamo. BiH smatram Evropom. Optužnica je podignuta 11. 10. 2017. godine”, odgovorio je.

Ročište je danas po 52. put odgođeno. Ovaj put zbog zdravstvenog stanja dvojice optuženih. A raniji razlozi su bili šarenoliki.

“U ova 52 odgađanja najmanje je bilo zbog bolesti, sjećamo se da je bilo priča o tome da nemaju tako veliku sudnicu, da ne mogu početi. Milioni su do sada potrošeni, prije početka suđenja”, kazala je Vildana Selimbegović, glavna i odgovorna urednica Oslobođenja.

Delimustafić i grupa kojoj se sudi optuženi su za organizovani kriminal, pranje novca, prevaru, a u vezi sa trgovinom nekretninama. Zbog svega je Delimustafić uhapšen u novmebru 2016. godine. Nakon što su mu ukinute mjere pritvora, pobjegao je u Hrvatsku, nakon čega je za njim raspisana potjernica. Za njim i Jusom Šrkrijeljom, bivšim tjelohraniteljem Alije Izetbegovića. Ubrzo je Delimustafić uhapšen u Hrvatskoj od kada se nalazio u pritvoru.

“On se nalazio više od tri godine u pritvoru. Tako je i još uvijek je pod mjerama zabrane. Iako ima bolesne noge, urgentnu operaciju u Opatiji Tužilaštvo mu ne dozvoljava da ode na tu operaciju itd. Finansijske konsekvence će snositi građani KS”, kaže Feraget.

U augustu 2019. godine Delimustafić izlazi iz pritvora uz kauciju od vrtoglavih milion KM.

Slučaj je prvobitno obuhvaćao više od 40 osoba, da bi se taj broj u predmetu Delimustafić prepolovio. Advokat Feraget pojašnjava da razmatra zahtjev da se postupak Delimustafiću razdvoji.

“Ako bude u ovoj formi ostao, on će trajati narednih 20 godina”, kaže Feraget.

Novinarka Selimbegović kaže da ovaj slučaj opisuje kako izgleda pravni sistem i pravda u BiH.

“Dva su rezultata, jedan je što je kod nas vrlo često da se plati odšteta uhapšenima, da država i to iskešira. A drugi je da dobijemo u realnosti tu ‘Pravdu’, kako se zvala akcija u kojoj je hapšen gospdoin Delimustafić”, ističe.

Slučajem Pravda obuhvaćena je odbjegla sarajevska sutkinja Lejla Fazlagić kojoj se stavlja na teret da je imovinu bez nasljednika knjižila na članove porodice, te da je dio organizovane grupe sa Delimustafićem, piše N1.