Ekonomija

Kičma privrede pred pucanjem! Ekonomski stručnjak za Bosnainfo: ‘Ovako drastičan gubitak podrazumijeva tri stvari’

Već nekoliko dana pokušava se shvatiti održana press konferencija JP Elektroprivrede BiH o lošem poslovanju.

FOTO: BOSNAINFO / PIXABAY
FOTO: BOSNAINFO / PIXABAY

Bolje rečeno, nezapamćeno katastrofalnim rezultatima državnog preduzeća. Za samo godinu dana od kako je nova uprava Elektroprivrede BiH preuzela dužnost sa gubitka od 50 miliona KM dosegli su cifru gubitka od 331 milion KM. I ko se narodski kazano ‘za glavu uhvatio’?

Izgleda niko ko bi trebao, jer je presica očigledno bila s ciljem da mediji dalje ne zapitkuju, predstavljen je finansijski izvještaj, gubici su tu, a ko je kriv, ko snosi odgovornost, a šta dalje , e to će tek da osjete građani?

Ekonomista, zastupnik u Parlamentu Federacije BiH Admir Čavalić o stanju u Elektroprivredi BiH, problemima i rješenjima ovog pitanja, govorio je za Bosnainfo.

Mi još uvijek nismo dobili te izvještaje i pitanje je kada oni idu na Federalni parlament. Vrlo je neobično da se odjednom pravi toliki gubitak, svakako da je to uvijek i isključivo rezultat menadžementa određene kompanije. Dakle, kako se upravlja određenom kompanijom i slično. Evidentno je da postoje neki strukturni problemi unutar, ne samo Elektroprivrede, već i čitavog rudarskog sektora na području Federacije BiH i izgleda da sada ti problemi izlaze na površinu.

Pročitajte još

Mislim da je neumjesno od strane uprave da se organizuju neke velike press konferencije upravo jer se posluje sa gubitkom, to je malo paradoksalno. Obično se takve presice organizuju kako bi se saopćio pozitivan poslovni rezultat. Ono što je bitno napomenuti jeste da ovako drastičan gubitak podrazumijeva tri stvari.

Prva je da se utvrdi odgovornost, da se na bazi te odgovornosti izvrše određene sankcije, to je sasvim normalno u svakom privrednom subjektu – ko je odgovoran za takav gubitak?

Drugo je da se ponudi detaljan izvještaj zašto je nastao gubitak, šta se desilo, da li je to problem cijene na inostranom tržištu, loše menadžerisanje u vezi prodaje i kupovine iste, da li je problem u rudnicima, kakva je situacija u samim rudnicima i slično. Mislim da je ta informacija poznata Vladi Federacije.

I treća stvar je da se ponudi kako dalje, šta je rješenje, a da to nije apriorno poskupljenje, kao što vidimo, prebacivanje na građanstvo 10 posto, odnosno na narodne kuhinje, studentske objekte itd i to preko 7 posto. Tako da su ovo tri stvari koje trebaju biti u fokusu, a ne da se spominju neke životinje tipa mravi, leptiri, već da se agilnije krene u rješavanje tog pitanja”, mišljenja je Čavalić.

Stranka za Bosnu i Hercegovinu od nadležnih pravosudnih organa traži da hitno provedu istragu kako je nastao gubitak od 331 milion maraka u poslovanju Elektroprivrede BiH. Pozivaju Tužilaštvo da reaguje i spriječi daljnje uništavanje ovog državnog preduzeća. Da li trebaju istaržni organi da se uključe, Čavalić odgovara:

“Elektroprivreda predstavlja kičmu privrede i svakako funkcionisanja energetske stabilnosti čitave BiH. Pa ako postoje osnove za Tužilaštvo, oni treba da procijene i da djeluju na bazi navedenog. Međutim, ispostavilo se iz poslovne prakse, moram navesti kao ekonomista, da Tužilaštva ne rješavaju stabilnost i kvalitet neke kompanije, to treba da dođe iznutra, od strane menadžmenta i svih uposlenih.

Šta uraditi, kako praviti neke uštede, da li se one mogu praviti u sistemu i slično. Treba vidjeti gdje su ključni gubici – kako nastaju. Dakle, restrukturiranje postojećeg modela poslovanja razumijevajući nepovoljne vanjske faktore, da li ima tranzicija. U 2050. godini zatvaranje određenih ključnih pogona Elektroprivrede, nemogućnost rješavanja ključnog pitanja Blok 7, a ne zna se zvanično da li je raskinut taj ugovor i gdje je preko 200 miliona KM? Može li se pokriti ovaj gubitak itd, puno je stavki”.

Ogroman finansijski gubitak posljedica je dugogodišnjeg ignorisanja problema u sastavu Koncerna, pa je ukupan akumulirani gubitak rudnika preko milijardu maraka. Od zemlje izvoznice električne energije, sada kupujemo struju kako bi se nadomjestio nedostatak uglja.

Da li ćemo od države koja izvozi električnu energiju postati zemlja koja je ovisna o drugima – moguće je.

“Da li ćemo , ne znam, ali trendovi pokazuju da idemo u tom pravcu. Pitanje je koja će biti bazna proizvodnja električne energije, na šta ćemo se mi osloniti i da li ćemo imati kapaciteta za izvoz”, tvrdi Čavalić.

O državnom zakon o električnoj energiji se priča godinama, ali ništa se ne rješava po ovom pitanju kao ni o strategiji energetike. Imamo tri elektroprivrede unutar same države, sve konstatujemo i znamo, a u konačnici imamo samo gubitke…

Pročitajte još

“Tako je, imamo na entitetskim nivoima te energetske zakone, a na državnom nivou Zakon o električnoj energiji nemamo, a vjerovatno ga nećemo ni imati, a znamo da nam je potreban – to nam je pokazala nedavna situacija”, govori Čavalić za Bosnainfo.

Brzo se zaboravilo da je 21. juna došlo do višesatnog prekida u isporuci električne energije na području države, to je slučaj koji se ne pamti da se desio. I još uvijek nema rezultata istrage, kao ni garancija da se isto neće ponovo desiti.

“Rezultati istrage se čekaju, a to može potrajati i nekoliko mjeseci dok se ne utvrdi šta se tačno desilo, da li je to vezano za krajnji jug Balkana i slično. Međutim, ja sam svakako postavio pitanje koliko nas je taj dan koštao, dan prekida električne energije kada govorimo o čitavoj Elektroprivredi i državi, pa čekam odgovor na zastupničko pitanje”, smatra Čavalić.

Nekada je Elektroprivreda BiH imala viškove proizvedene struje čak 2000 gigavatsati, a prošle godine samo 52 gigavatsata. Rudnici su proizveli skoro dva miliona tona manje nego 2009. godine. Zbog toga je Rudnik Zenica zatvoren. Jedan od poteza uprave je i poskupljenje struje za 10%.

I u vrtlogu problema oko Elektrodistribucije, jedino što su ‘skontali’ kao rješenje jeste da idu poskupljenja građanima, kako bi se pokrili gubici. Znači li sad to lančanu reakciju poskupljenja svih roba i usluga?

“Ne bi trebalo da poskupljenje struje nužno povlači i sva ostala poskupljenja, a riječ je o prebacivanju tereta na građanstvo, radi se o domaćinstvima. Moramo biti precizni, može značiti povećanje socijalnih usluga jer imamo to u kategoriji ostale potrošnje, kao što su vrtići, jaslice, studentski domovi i slično, vjerovatno će doći do poskupljenja njihovih usluga. To mora neko pokriti, vjerovatno opštinski budžeti, gradski, kantonalni, federalni i slično.

Ne smijemo zanemariti činjenicu da imamo određeni broj manjih privrednih subjekata koji su prešli na tržišne cijene, dakle to je druga priča u pozadini, a takvih je par desetina hiljada privrednih subjekata, a vjerovatno će oni prevaliti teret uslovno kazano u nekom roku na svoje potrošače”, kazao je Čavalić.Sanel Buljubašić, direktor Elektroprivrede BiH svjestan je koliki je gubitak i da ni povećanje cijena ne rješava problem, a za sve krivi prošlu vlast i upravu preduzeća:

”Usklađivanje cijena i kada bude provedeno je prihod 2,3%, to ne rješava problem od 331 milion gubitka. Mi se moramo okrenuti poslu i rješavati. To nisu silni milioni koji će EP BiH zaraditi, to je samo usklađivanje sa ulaznim troškovima. Da se to radilo prije nas po 1 ili 2% mi bi sada bili u boljoj situaciji”.

Nestrateško djelovanje ogleda se i u činjenici da smo država koja jedina u Evropi nema berzu električne energije.

Šta nas sve tek čeka i šta reći na sve ovo, osim blago nama s nama…