“Kestenov med sadrži preko 200 sastojaka koji su do savršenstva izbalansirani za ljudski organizam. Bogat je mineralima, vitaminima, ugljikohidratima, aminokiselinama i aromatskim sastojcima, te predstavlja pravu zdravstvenu bombu za organizam čovjeka. Posjeduje izrazita antibakterijska svojstva i jača imunološki sistem”, istakao je Šefik Rošić, dugogodišnji pčelar i predavač na ovom događaju.
On je ukazao na bogatstvo kestenovih šuma na ovom području, koje se prostiru na površini većoj od 200.000 hektara, kao i na potrebu njihovog očuvanja i zaštite.
“U periodu medobranja, kada cvjeta kesten, pčela nam donese tako dragocjen dar, a mi toga nismo ni svjesni. Cazinska Krajina obiluje kestenom i možemo reći kako je to prvorazredni resurs za naše društvo koji ne smijemo zapostaviti”, kazao je Rošić, pišu Nezavisne.
Inače, ovogodišnje vremenske prilike, za razliku od nekih ranijih godina, pogodovale su pčelarima, pa se ove godine očekuje značajna proizvodnja kestenovog meda.
Prema riječima Fikreta Hodžića, predsjednika pomenutog udruženja, veliki uspjeh ovdašnjih pčelara je njegovo brendiranje, koje se dogodilo prije nekoliko godina. Dodaje kako je svemu prethodila dugogodišnja uporna borba, te trud i zalaganje, što je krunisano upisivanjem u svjetski registar brendiranih proizvoda, čime je ovaj med dobio međunarodnu oznaku kojom se garantuje njegova originalnost.
Prema Hodžićevim riječima, da bi se med deklarisao kao kestenov, potrebno je da sadrži minimalno 85 posto polenovih zrnaca kestena, a analize cazinskog meda su pokazale kako on posjeduje 96 do 98 posto takvih zrnaca, što ukazuje na njegovu izvanrednu čistoću i kvalitet.
Pčelarskoj proizvodnji na ovim prostorima pogoduje čista priroda i ogromne površine kestenovih šuma, kojima je ovaj kraj naročito bogat. Inače, pčelarstvo ovdje ima dugu i bogatu tradiciju, a o tome svjedoči i podatak da je lokalno udruženje pčelara formirano daleke 1950. godine. Trenutno okupljaju oko 150 članova, te konstantno rade na edukaciji i stručnom usavršavanju u oblasti pčelarstva.