Sarajevo

KCUS: Prezentiran Projekt 'Praćenje kasnih posljedica djece i mladih izliječenih od raka'

Predstavnici Udruženja „Srce za djecu oboljelu od raka“ prezentirali su danas plan i način implementacije projekta “Praćenje kasnih posljedica djece i mladih izliječenih od raka“, u okviru kojeg je predviđeno formiranje jedinstvenog registra praćenja liječene i izliječene djece i omladine, saopćila je Press služba KCUS.

FOTO: PRESS KCUS
FOTO: PRESS KCUS

Prezentaciji su prisustvovali ministar zdravstva KS, dr.Enis Hasanović, v.d.direktoricea Dijagnostičkih disciplina KCUS-a, prof.dr Sabina Prevljak (u svojstvu zamjenice v.d. generalnog direktora KCUS-a), direktor Udruženja „Srce za djecu oboljelu od raka“ Fikret Kubat, predstavnici Udruženja Advija Arslan i Harun Šabić, direktor Discipline za zdravlje djeteta KCUS-a, prof. dr Edo Hasanbegović, šef Klinike za onkologiju KCUS-a, prof.dr Semir Bešlija, v.d.šefica Klinike za hematologiju, doc.dr Lejla Ibričević Balić i šefica Hemato onkološkog odjeljenja Pedijatrijske klinike, dr. Lejla Hodžić Pilav.

U saopćenju se navodi da projekat ima višestruki značaj, kako za pacijente i njihove porodice, tako i za ljekare kojima će bit omogućen lakši i brži pristup historiji liječenja i svim podacima vezanim za određenog pacijenta.

Iz Udruženja pojašnjavaju da će praktično, samo jednim klikom, ljekar imati pregled o dotadašnjem liječenju pacijenta, što je od izuzetne koristi u momentu kada pacijenti prerastu pedijatrijski uzrast i praćenje nastavljaju na drugim klinikama na kojima se liječe odrasli.

– S obzirom da tokom ili po završetku liječenja mogu pojaviti posljedice liječenja od malignih oboljenja, u vidu različitih tegoba, podaci koji budu pohranjeni u bazi pacijenta od iznimnog su značaja i koristi za nastavak praćenja. Projekt implementiramo u okviru našeg programa MladiCe, a istim ćemo omogućiti sistemsko praćenje i prevenciju samih posljedica liječenja malignih oboljenja. U tom smislu smo, u cilju prikupljanja značajnih informacija o funkcioniranju sistema, uspostavili saradnju sa prof.dr Lornom Zadravec-Zalatal iz Ljubljane, Institut za praćenje kasnih posljedica, gdje je već u primjeni Follow Up sistem. U okviru protekle saradnje sa KCUS-om dobili podršku ljekara sa pedijatrije, Hematologijie i Onkologije, te smo trenutno u fazi iznalaska i materijalnih sredstava – kazali su iz Udruženja.

Pročitajte još

V.d. direktorice Discipline za dijagnostiku KCUS-a Sabina Prevljak kazala je da će Klinički centar pružiti potrebnu podršku i pomoć implementaciji ovog značajnog projekta, koji između ostalog za cilj ima i podizanje svijesti o značaju redovnih kontrolnih pregleda.

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Enis Hasanović istakao je kako živimo u vremenu digitalizacije, elektronskih komunikacija i medija, te da shodno tome prateći svjetske trendove u Ministarstvu nastoje uvesti inovacije u korist svih građana, ali i ljekara, medicinskog osoblja i radnika u zdravstvu.

– Formiranjem jedinstvenog registra praćenja liječene i izliječene djece i omladine od karcinoma, ne samo da ćemo imati kvalitetnu bazu i statističke pokazatelje, već ćemo olakšati uvid u historiju oboljenja u bilo kojem momentu tokom kasnijeg života određenog pacijenta. S obzirom da se medicinska dokumentacija u prosjeku čuva u trajanju od deset godina, bazu ćemo kreirati za pacijente koji su liječeni i izliječeni u tom vremenskom okviru. Kvalitetan sistem trajno će koristiti budućim generacijama, uz neophodna redovna ažuriranja i unaprijeđenje istog. Radimo na tome da formiramo jedinstvene registre oboljelih, liječenih i izliječenih u svim oblastima u kojima isti još uvijek ne postoje. Pred nama je izuzetno obiman i zahtjevan posao, ali imajući u vidu značaj postojanja ovakvog sistema na nivou KS, ali i ostalim nivoima, krajnje je vrijeme da se poduzmu neophodne aktivnosti kako bismo u svakom momentu imali dostupne validne podakte – izjavio je Hasanović, saopćeno je.