Region

Kako se nakon svega vratiti u normalu? Preplašene beogradske učenike čeka postepen povratak u školske klupe

Učenici beogradske Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" postepeno će se vraćati u školske klupe naredne sedmice, odlučilo je Ministarstvo prosvjete u Srbiji.

FOTO: OLIVER BUNIĆ / RINGIER
FOTO: OLIVER BUNIĆ / RINGIER
Nezapamćeni masakr u beogradskom "Ribnikaru" odjeknuo je Evropom/Arhiva

Psiholozi, psihijatri, drugi stručnjaci i roditelji pripremaju ih na taj težak korak.

Ubrzo nakon traume zbog gubitka školskih drugara i čuvara, koji je mnogima bio i prijatelj, djeca moraju skupiti snagu i na istom tom mjestu nastaviti dalje sa školskim aktivnostima, piše N1 Srbija.

Ministarstvo prosvjete povratak na nastavu planira od srijede, 10. maja, ali postepeno i uz veliku pripremu i podršku djeci, roditeljima i nastavnicima. Za taj korak ministarstvo je sa stručnjacima iz različitih oblasti, medicine, pedagoških disciplina, psihologije i školom, priplemilo plan.

On predviđa formiranje Školskog tima za krizne intervencije, koji će raditi na otpočinjanju nastave za djecu i o svim važnim pitanjiima informisati roditelje. Organizovana je stručna pomoć Instituta za mentalne bolesti u školi, a najavljeni su i roditeljski i sastanci školskih organa. Za mlađe osnovce do četvrtog razreda, već od ponedjeljka će biti dostupan produženi boravak.

Pročitajte još

Djeca se pripremaju za povratak u školu, ali i svi ostali bi se trebali vratiti uobičajenim aktivnostima, jer je to dio procesa suočavanja sa traumom, koji je svima neophodan kako bi došlo do iscjeljenja i nastavka sa zivotom, kažu stručnjaci.

“Prije svega povratiti osjećaj zdravog razuma, da je to bilo, da se desilo i da je završeno – i da život ide dalje. Jako je važno ne ostati zatvoren u toj, da tako kažem, kapsuli nekog izbjegavajućeg ponašanja ili strahova, nego ih razbijati, u smislu da treba opet uspostaviti svakodnevnu rutinu”, rekla je psihijatrica Snežana Kecojević Milijević.

A do tog cilja treba razgovarati o traumatičnom događaju, a kako – zainteresovani mogu naći u brojnim priručnicima koje su pripremili stručnjaci za mentalno zdravlje – poput onog koji je priredio Institut Batut ili FIlozofski fakultet u Beogradu.

U svima se ističe da je u tom procesu neophodno imati otvoren pristup, slušati, uvažavati emocije koje pogođeni proživljavaju, imati strpljenje i pažljivo se informisati iz medija i sa društvenih mreža.