Kolumne

Kako može biti usvojen prijedlog ministra koji je u procesu smjene!?

I prođe još jedan aprilski utorak, a ostavi iza sebe vijest o kojoj se priča i danas, a pričat će se sigurno još, jer ništa nije konačno.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

I ova vijest jedan je od ’svjedoka’ kakvom nonsensu svjedočimo.

Podsjetimo, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je u utorak 22. aprila usvojilo prijedlog ministra finansija Srđana Amidžića da se od Centralne banke Bosne i Hercegovine uzme novac za isplatu duga firmi “Viaduct“. Amidžić je nakon sjednice poručio da će BHANSA normalno funkcionisati, bez obzira na probleme koji su se javili u prethodnom periodu.

Zanimljivo je da je zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na hitnoj sjednici 25. februara 2025. godine usvojio odluku o smjeni ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca i ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića. Dakle, proces još traje da bi Košarac i Amidžić bili smijenjeni sa ministarskih pozicija potrebna je potvrda i u Domu naroda PS BiH.

No, s obzirom na status da je proces smjene, situacija nije riješena, kako je moguće da se prijedlog ministra koji faktički formalno privremeno sada obavlja poziciju – može usvojiti!? Očigledno da nema prepreke za tako nešto.

Problemsko pitanje „Viaduct“ je samo po sebi kompleksno, ali i zahtijeva brzo rješenje. No, da li je rješenje koje nudi Amidžić i dobro? Jasno je da je ovaj prijedlog zapravo inicirao sam Milorad Dodik, predsjednik entiteta RS i bjegunac pred zakonom Bosne i Hercegovine.

Pročitajte još

Vlada RS trebala je isplatiti više od 100 miliona KM duga s kamatama koje svakodnevno iznose 9.000 eura. Međutim, predstavnici entitetske vlade arbitražu su mogli da spriječe nagodbom koju je nudila slovenačka strana, ali nisu.

Postoji više načina da se sredstva osiguraju, a očigledno je da isti nisu dovoljno razmotreni. Mnogima je sporno to što dug firmi „Viaduct“ mora vratiti država, a tek potom tražiti refundaciju novca od entiteta Republike Srpske. S pravne tačke gledišta u skladu s međunarodnim pravom, “Viaduct” prepoznaje samo Bosnu i Hercegovinu jer je država nastupala kao strana u postupku, bez obzira na to što je proces vodila Republika Srpska.

Dobru ideju je imao Šerif Isović, bivši direktor Porezne uprave FBiH, navodeći da trošak treba snositi onaj ko ga je proizveo.

“Vjeće ministara treba obavezati Upravu za indirektno oporezivanje da prije doznake odnosno prenosa sredstava sa jedinstvenog računa koja pripadaju entitetu Republika Srpska doznači odnosno uplati direktno ‘Viaduktu’ po sudskoj presudi pa neka entitet, a ne država, tuži. Opcija da država plati pa da tuži je protivna državnim interesima i amnestija od odgovornosti”, naveo je Isović.

S druge strane, iz UIO BiH kažu da oni, kada je u pitanju doznačavanje i raspodjela prikupljenih prihoda, postupaju prema odredbama Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja, Zakona o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda i Zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH, te relevantnim odlukama Upravog odbora UIO u vezi sa raspodjelom prihoda korisnicima (odluke o utvrđivanju privremenih koeficijenata za raspodjelu sredstava sa jedinstvenog računa, odluke o prvom i drugom privremenom poravnanju, odluke o konačnom poravnanju).

I na društvenim mrežama ovo je tema o kojoj se piše, a samo neke od komentara možete pročitati u nastavku.