Kolumne

Ide li BiH u finansijsku propast? Dok se dugovanja Vlade FBiH gomilaju, kuda idu milijarde od indirektnih poreza?

Znamo li koliko nas je Vlada Federacije zadužila?

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Gledajući izvještaje sa sjednica i Federalnog ministarstva finansija cifre su vrtoglave. Izgleda da se ništa drugo ne zna uraditi nego zadužiti, a kako će se te silne pare vraćati našu vladajuću elitu to ne brine.

Očito dinamiku rashoda ne prati dinamika prihoda i troši se nemilice. Prema posljednjem dostupnom izvještaju na zvaničnoj stranici Federalnog ministarstva finansija stanje vanjskog duga na dan 31. 3. 2024. iznosi 5.159.713.748 KM.

Nominalni iznos vanjskog duga izražen u USD je 2.852.071.254 USD. Vanjski dug ugovoren najvećim dijelom za finansiranje većih infrastrukturnih projekata realizira se u saradnji sa Svjetskom bankom – WB, Europskom bankom za obnovu i razvoj – EBRD, Europskom investicijskom bankom – EIB, Međunarodnim monetarnim fondom – MMF i drugim bilateralnim i multilateralnim financijskim institucijama.

Vanjski dug prema multilateralnim financijskim institucijama iznosi 4.395.795.162 KM odnosno 85,19% od ukupnog duga dok se preostalih 763.918.316 KM ili 14,81 % odnosi na bilateralne kreditore.

I ovi podaci su iz marta, dakle šest mjeseci nakon ovog izvještaja imamo niz novih zaduženja Vlade Federacije koja se hvali rekordnim budžetom. Ukupan iznos pet Vladinih odluka o zaduženju je skoro pola milijarde maraka.

Podsjetimo, krajem januara u Parlamentu FBiH usvojen je budžet u iznosu od skoro 7,5 milijardi KM. Tada je federalni ministar finansija Toni Kraljević naveo da budžet iznosi 7.474.800.209 KM te da je najveći budžet ikad u FBiH, za pola milijarde KM veći u odnosu na onaj iz 2023.

Dakle, zaduženja nisu opravdana ako se ne tiču novih investicija koja će donijeti neki profit pa da se taj novac vraća. No, vlast može po svome jer dugove, svakako, plaćaju građani koji svakako šute i trpe, na kafama jedni drugima kukaju, a kad treba ustati i glasati, ne, politika se slabo koga tiče, a itekako nam o glavi radi.

Zašto stalno nova zaduženja ako je budžet rekordan i novca ima? Na ovo pitanje odgovore ne daju oni koji bi trebali, dakle Vlada Federacije šuti. Njima je najbitnije da su oni informisali javnost o zaduženjima i smatraju da se tako ogleda transparentan rad, a je li moralan i odgovoran?

Vlada FBiH smatra da nemaju nikakvu odgovornost da pojašnjavaju zašto se zadužuju, jer i oni znaju, a i svima je jasno da nemaju potrebe gomilati dugove. Očigledno nemamo adekvatne ljude na pravim pozicijama.

S druge strane imamo ogroman priliv novca od indirektnih poreza koji bi mogli pokriti sve troškove Vlade FBiH da se ne zadužuju.

Prihodi od indirektnih poreza za osam mjeseci 2024. godine iznosili su 7 milijardi i 503 miliona KM i veći su za 572 miliona KM ili 8,25 % u odnosu na isti period 2023. godine kada su iznosili 6 milijardi i 931 miliona KM.

Pročitajte još

UIO je u periodu januar-avgust 2024. godine privredi vratila 1 milijardu i 359 miliona KM. Prema zvaničnim podacima Uprave za indirektno oporezivanje za finansiranje državnih institucija u periodu januar-avgust 2024. godine raspoređen je iznos od 679 miliona KM. Ostatak prikupljenih prihoda od indirektnih poreza završio je kod entiteta i Brčko distrikta. Tako je Federacija BiH sa jedinstvenog računa dobila 3 milijarde i 356 miliona KM, Republika Srpska 1 milijardu i 879 miliona KM i Brčko distrikt 188 miliona KM.

Ako su dobili ove silne novce postavlja se logično pitanje zašto se mi zadužujemo? Šta građani imaju od ovog silnog zaduživanja, nova vozila sigurno ne, zato se Vlada FBiH pobrinula. A dok se od građana iz dana u dan traži da plaćaju sve više i više, uzeti novac im se ne vraća kao usluga, već se obrće na drugom mjestu.

Mi nemamo investicione fondove, fondove iz kojih bi ministarstva privrede podržavala projekte novih kapaciteta, novog zapošljavanja. Mi uopšte nemamo viziju finansijkog rasta i razvoja i to se ogleda u svemu. I postoje modeli u svijetu koji se mogu uspješno primijeniti u BiH, ne trebamo izmišljati ništa novo, samo prekopirati što već postoji i zamislite – funkcioniše!

Sa ovakvom nakaradnom politikom na djelu, neprijatelji nam ne trebaju, put u finansijsku propast je zagarantovan.

O posljedicama se mora razmišljati, neko mora i djelovati, samo ko kad se ovo važno pitanje tako olako preskače i čini se da se nikoga ne tiče koga bi moralo!?