Život

Kada otpada bebin pupak nakon rođenja i kako ga njegovati? 

FOTO: PEXELS
FOTO: PEXELS

Kako nakon izlaska iz porodilišta njegovati bebin pupak? Treba li ga i čime kvasiti, je li bolje ranicu sušiti ili ništa ne dirati, već samo prekriti sterilnom gazom, pitanja su koja muče većinu mama kada iz porodilišta dođu kući.  

Mnoge mame se pitaju i smiju li kupati bebu prije nego otpadne pupak, a i tu se savjeti razlikuju. Dok neke sestre i pedijatri kažu da kupanje nije zabranjeno, neki ipak preporučuju pričekati s kvašenjem pupka. Iz priručnika za trudnoću, porod i babinje ‘Moja trudnoća’, koje su pisale iskusne babice iz porodilišta širom Hrvatske, 24sata prenosi savjete za njegu pupka prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije. 

“Nakon rezanja pupčane vrpce nakon poroda dobro bi bilo tretirati pupak antiseptikom, a onda primjenjivati suhu njegu ako se ne pokaže potreba za daljnjim korištenjem antiseptika. Tretiranje antibioticima nije preporučljivo ako za to ne postoji jasna indikacija. Tretiranje eozinom i hidrogenom smatramo metodom koja se ne bi trebala više primjenjivati zbog dostupnosti boljih preparata. Homeopatski prašak trebalo bi razmotriti kao mogućnost. U većini porodilišta pupak se tretira Octeniseptom te bi ga, uz suhu njegu, trebalo primjenjivati u svim porodilištima”, preporučuju babice u priručniku ‘Moja trudnoća’.  

Babice ističu kako pupak otpada između petog i 15. dana od rođenja, a faktori koji produžuju taj čin su nanošenje antiseptika i infekcija. S obzirom da je pupak koji otpada odumrlo tkivo, nema živčanih završetaka pa postupak previjanja pupka nije bolan za dijete.  

Kako njegovati pupak i kako izgleda proces zarastanja? 

Važno je njegovati pupak kako bi se izbjegla infekcija. Zapamtite, svakodnevnom pravilnom njegom ne možete otkinuti pupak jer je za to potrebna velika sila. Pupak treba prirodno otpasti i ne smije se potezati niti pokušavati skinuti.  Nakon što pupak otpadne nastaje pupčana ranica, a pupak će se oblikovati kroz nekoliko dana.  

Patronažna sestra će procijeniti izgled pupčane ranice i dati dalje upute vezane uz njegu. Ako pučana ranica uredno zarasta bez kvašenja, nije nužna primjena antiseptika. Manja sekrecija u procesu zarastanja je uobičajena pojava. Zarastanje pupčane ranice treba pratiti, a okolnu kožu održavati čistom i suhom.  

U fazi zarastanja potrebno je pelenu saviti ispod pupka dok god ne prestane sekrecija i ranica u potpunosti ne zaraste.  

Kada se trebate zabrinuti?  

Ono što vas treba zabrinuti je pojava pojačane sukrvice, vlaženja, neugodnog mirisa, lokalnog crvenila, krvarenja, otekline, boli na dodir u području pupka ili povišene temperature. U bilo kojem slučaju potrebno se javiti pedijatru. Da je došlo do infekcije, može se prepoznati po gnojnom iscjetku i temperaturi.  

“Često je vrlo bitno iskustvo pri procjeni radi li se o infekciji, jer ponekad i kod uobičajenog odvajanja pupka nailazimo na slične, ali blaže znakove”, navode babice.