Roditelji se nerijetko pitaju je li normalno da prehlade traju duže ili se često ponavljaju te mogu li ostaviti trajne posljedice na zdravlje njihovih mališana. Stručnjaci ističu da je imunitet djece u razvoju podložniji infekcijama, ali da postoji granica između uobičajenih i zabrinjavajućih simptoma.
– Moj sin ima tri godine i nije bolovao od ozbiljnih bolesti. Zabrinuta sam jer je zbog bolesti slične prehladi cijeli mjesec proveo kod kuće, a ni sada nije mnogo bolje. Dijagnoza je bila prehlada, zatim gripa. Temperatura je uglavnom bila oko 38 Celzijevih stupnjeva. Kašljao je i curio mu je nos. Najprije je pio sirup (islandski lišaj), nakon toga Prospan zajedno s antibiotikom. Poboljšanje bi trajalo oko tjedan dana ili nešto duže, a zatim bi se sve ponovilo. Uskoro bi opet počeo kašljati i curio bi mu nos. S obzirom na to da mi je bolest izgledala kao obična prehlada, a nisam pristalica čestog uzimanja antibiotika, ovaj put nismo otišli na pregled. Nastavila sam mu davati Prospan i kapati nos. Je li normalno da se prehlade ponavljaju toliko često i da tako dugo traju? Može li to ostaviti trajne posljedice?
Vjekoslava B., Ludbreg
Odgovara prof. dr. Boro Nogalo, pedijatar, Zagreb
– Vrlo često djeca s dolaskom u kolektive kao što su vrtići i škole postaju sklona prehladama, a uzroci su najčešće virusne prirode. U toj ranoj dobi, kada obrambeni sustav još nije potpuno formiran, otpornost je slabija i prehlade se često ponavljaju. Zbog toga se pojavljuje visoka temperatura, šmrcanje, tvrdokorni kašalj, bakterijske suprainfekcije. Roditelji su zbog toga često uplašeni, nervozni i dezorijentirani, a česti su i izostanci djece iz vrtića, a roditelja s posla. Takve prehlade imaju žarište. Najčešće je to upala mandula, upala treće mandule, nosa, sinusa, uha itd. To se može proširiti na pluća pa je potrebno brzo reagirati i uz pomoć pedijatra presjeći krug dugotrajnog kašlja i svih drugih problema. Kod vašeg djeteta, dakako, uzrok problema može biti i alergija, ali to je manje vjerojatno. Potrebno je napraviti pedijatrijsku obradu koja se najčešće sastoji od pretraga krvi kao što su KKS, Se, RIST, RAST, briseva na bakterije, eventualno RTG sinusa i pluća. Možete raditi i tzv. tretman respiratorne toalete, koji uključuje inhalacije odgovarajućim koktelima i čok-čok te respiratornu kineziterapiju. Na taj način, i što je najvažnije – najčešće bez upotrebe antibiotika, kašalj i svi drugi simptomi brzo nestaju. Svakako treba napraviti i ORL pregled kako napominju na Živim.hr.