Svijet

Jeste li znali šta je dozvoljeno raditi u supermarketima u Njemačkoj, a šta ne?

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste.

cijene u trgovini
FOTO: SUPERMARKETNEWS
Ilustracija

Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

Sigurno ste bar jednom u dućanu prelistali časopis dok ste stajali u redu na blagajni ili pomirisali šampon. No jeste li se ikada pitali je li to dopušteno?

Koje bi se stvari smjele raditi, a koje ne u supermarketima u Njemačkoj, za portal kreiszeitung.de otkrio je odvjetnik Christian Solmecke iz Kölna.

On kaže da je dopušteno pomirisati sadržaj, pod uvjetom da su pakiranje i sadržaj neoštećeni, npr. kod gela za tuširanje ili šampona. No to nije dopušteno kod testiranja dezodoransa u spreju jer se time troši sadržaj proizvoda. S druge strane, testere, koje s vremena na vrijeme stavljaju na raspolaganje neki diskonti, drogerije ili supermarketi, treba prskati u malim količinama. To se, na primjer, odnosi na parfeme, prenosi Fenix.

Nadodaje kako sve ovisi o uvjetima trgovina, koje mogu odrediti i drugačije, čak strože uvjete.

Mogu li potrošači konzumirati proizvode pa ih platiti kasnije na blagajni?Ako ste nekad od gladi posegnuli za namirnicom pa ste je naknadno platili na blagajni, odvjetnik Solmeckea kaže da je to krađa.

Supermarketi ponekad nude uzorke, ali to nikako nisu obvezni. “No, ručno testiranje voća i povrća dopušteno je sve dok se proizvod može isprati i dok hrana nije oštećena”, dodaje odvjetnik.

Kaže i da je čitanje časopisa, novina bez naknadne kupnje dopušteno, naravno, pod uvjetom da se časopis ne smije oštetiti. Nadodaje kako nemaju svi trgovci ista pravila, pa tako neki mogu zahtijevati ili da kupite časopis ili da ga vratite i napustite dućan.

Nošenje vlastite torbe kroz supermarket: nije zabranjeno, ali se i ne preporučuje

Mnogi potrošači odlaze u supermarket s vlastitom torbom. Međutim, odvjetnik Solmeck kaže da se to ne preporučuje jer bi operater supermarketa mogao posumnjati da želite počiniti krađu. Savjetuje da, kako biste izbjegli neugodna pitanja, koristite otvorena kolica ili košare iz supermarketa.

Moraju li potrošači platiti oštećenu robu u supermarketu?

Tko je sklon nespretnosti ili jednostavno ide u kupovinu u supermarketu pod stresom, može doživjeti malu nezgodu. Boca klizne iz ruke, udari o tlo i razbije se. Jesu li onda potrošači dužni platiti robu? “Da ako je puklo vašom krivnjom”, kaže odvjetnik.

Smiju li potrošači fotografirati u supermarketu?

To nije zabranjeno, no trgovine mogu imati svoja pravila prema kojima je zabranjeno fotografiranje u njihovim prostorima, kaže Solmecke. “U slučaju fotografija zaposlenika ili drugih kupaca, međutim, moraju se poštovati osobna prava, prema tome, fotografije se mogu snimati samo uz privolu”, nadodao je.

Moraju li supermarketi prihvatiti i oštećene povratne boce?

“U osnovi, ako je trgovina općenito obvezna vratiti polog, mora također prihvatiti ulupljene i teško oštećene boce, sve dok je logotip povrata vidljiv”, rekao je odvjetnik. Nadodaje kako nije moguće dobiti depozit za bocu bez odgovarajućeg logotipa jer bi se tako mogla dvostruko unovčiti.

Previše sitnih kovanica može biti odbijeno na blagajni supermarketa?

Blagajnici nisu dužni primiti sitniš bilo gdje i bilo kada, sve dok je plaćanje gotovinom u supermarketu još uvijek moguće. “Prema Zakonu o kovanom novcu, kupnju je moguće platiti s najviše 50 kovanica. Međutim, manje količine također mogu biti odbijene ako to ometa rad”, kaže Solmecke. Nadodaje i kako drugi uvjeti mogu biti navedeni u općim uvjetima trgovine.