Ekonomija

Jedna firma u Sloveniji će svakom svom radniku dati čak 5000 eura božićnice!

I pored neizvjesne situacije u privredi, mnoge kompanije i Sloveniji će i ove godine svojim zaposlenima isplatiti nagradu za poslovni učinak, 13. platu ili Božićnicu.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

U prosjeku će božićni pokloni biti mnogo veći nego prošle godine i kretat će se od nekoliko stotina do nekoliko hiljada eura.

Isplata bonusa na kraju godine za poslodavce je dobrovoljna, ali sindikati se zalažu da to bude obavezno po zakonu. Božićni pokloni će ove godine u kompanijama biti mnogo veći nego prošle godine, čak i za 30 posto. Većina njih će biti isplaćena ovog mjeseca, a ponegdje će dobiti i nagradu za poslovni učinak.

„Božićnica će biti isplaćena 15. decembra u iznosu od 1.750 eura bruto, a dobiće je svi zaposleni koji su 30. novembra bili prisutni u kompaniji, a zatim će biti procenat koliko su dugo bili prisutni ove godine. Božićnica će biti u našoj agenciji i kolege će dobiti isti iznos, osim što će isplata biti izvršena preko njihovih kadrovskih agencija”, rekao je Gregor Makuc , Lek Sandoz.

Najveću božićnicu u iznosu od 5.000 eura dobit će zaposleni u informatičkoj kompaniji Datalab, u Krki, s prosječnom platom od 2.175, koja je oslobođena plaćanja poreza na dohodak.

Trgovci će u Sparu dobiti 500 eura, a u Mercatoru 240 eura, u NLB-u će nagrada biti za petinu veća nego prošle godine, a više će dobiti i u Petrolu.

“Na osnovu naših poslovnih rezultata isplatit ćemo nagradu za poslovni učinak u iznosu od 1.600 eura bruto. To je u skladu sa ugovorom koji sklapamo svake godine”, rekla je Sara Habjan iz Petrola.

U javnom sektoru nema božićnih praznika, iako se sindikati zalažu da božićni praznici budu zakonom obavezni. “Obradovala nas je najava ministra Meseca, kada je najavio obaveznu božićnicu u sklopu izmjena Zakona o radnim odnosima, koji bi se tada primjenjivali i na zaposlene u javnom sektoru, “ rekla je Lidija Jerkič , Savez slobodnih sindikata Slovenije (ZSSS).

Prošle godine je prosječna božićnica bila skoro 1.400 eura, a primilo ju je 400.000 zaposlenih, a kako će biti ove godine znaće se krajem februara, kada će biti dostupni svi podaci, piše GPMaljevac.