Jagorčevina je među prvim biljkama koje počinju da cvjetaju u proleće. Pored toga što ima ljekovita svojstva, ova biljka se i lako gaji. Uz pomoć naših savjeta gajenje jagorčevine biće i za vas vrlo jednostavno.
Svaki cvijet se sastoji od pet latica, čašica je duga oko 15 milimetara, a građena je od pet međusobno sraslih lapova. Jagorčevina cvjeta od februara do maja.
Ljekovita svojstva jagorčevine
Jedno od najefikasnijih sredstava protiv nesanice je upravo ova biljka, koja je preporodila mnoge ljude i spasla ih od fizičke i duševne iscrpljenosti, piše Stil.
Čaj koji ćemo ovde preporučiti treba uzeti prije svih sintetičkih sredstava koja obećavaju miran san. Ovaj čaj donosi san liječeći sve uzroke nesanice, čuvajući nerve i zdravlje uopšte.
Potrebno je 50 grama jagorčevine, 25 grama lavandinog cvijeta, 10 grama hmelja i 15 grama kantariona. Jednu vrhom punu kašiku ove mešavine preliti sa 1/4 litra vrele vode, pa ostaviti da odstoji tri minuta. Pije se pred spavanje, veoma vrelo, koliko god se može podnijeti, zaslađeno sa malo meda.
Jagorčevina izvanredno povoljno djeluje na nerve i srce, jača ih i smiruje glavobolje na nervnoj bazi.
Izvrsno djeluje i na upalu srčanog mišića, a prevencija je protiv izliva krvi u mozak.
Odličan čaj za istjerivanje pjeska iz bubrega dobićemo ako skuvamo korjen jagorčevine i pomiješamo ga sa medom.
Pravi proljećni čaj koji čisti krv dobija se od 50 grama jagorčevine, 50 grama zovinih izdanaka, 15 grama koprivinog lista i 15 grama korjena maslačka.
Protiv srčanih tegoba posebno dragoceno je vino od jagorčevine. Možemo ga i sami napraviti od cvijeta jagorčevine koji naberemo u proleće, napunimo njime – ali prilično rastresito – bocu od 2 litra i nalijemo čistim bijelim vinom. Bocu držimo na suncu dvije nedjelje. Uzima se 2-3 gutljaja po potrebi. Teži srčani bolesnici mogu uzimati dnevno po 3 supene kašike.