BiH

Izricanje prvostepene presude Markočeviću i Đukiću za zločine u Tesliću 27. novembra

Odbrane Predraga Markočevića i Marinka Đukića su u završnim riječima zatražile oslobađajuće presude, smatrajući da nije dokazano da su optuženi počinili zločin protiv čovječnosti na području Teslića. Izricanje prvostepene presude je zakazano za 27. novembar.  

Sud BiH
FOTO: ILUSTRACIJA/ARHIVA

Iznoseći završnu riječ, advokat Duško Panić je kazao da se u optužnici navodi da je Markočević bio komandir Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Tesliću, te dodao da ovakva funkcija nikada nije postojala.

Ono što je bitno, kako je naveo, jeste da Tužilaštvo nije dokazalo da je Markočević imao ulogu komandira. Pozvao se na nalaz vještaka u kojem stoji da u spornom periodu dolazi do promjene u organizaciji SJB-a i da se nakon mobilizacije mijenja funkcija komandira, a formiraju se četiri rezervne stanice policije sa svojim komandirima.

– Ni jedan od tih komandira rezervnih policijskih stanica nije Markočević (…) Tužilaštvo je trebalo da raščisti koju funkciju je obavljao Markočević – naveo je Panić, dodavši da nije dokazano njegovo svojstvo, što čini prepreku Sudu kako ispraviti tu grešku.

Panić je u završnoj riječi govorio i o vremenskom izvršenju krivičnih djela, pojasnivši da je u optužnici navedeno da je Markočević bio komandir od aprila do decembra 1992., a da 21. jula iste godine on dobija ratni raspored. Od tada, kako je kazao Panić, njegov branjenik nema nikakve veze s policijom.

– Smatram da nije dokazan širok i sistematičan napad. Svjedoci su rekli da nije bilo oružanih sukoba u selima Barići, Gomjenica, Ruževići. U selima Stenjak i Rankovići su bili oružani sukobi – izjavio je Panić.

Advokat je naveo da nijedan svjedok nije potvrdio da je Markočević učestvovao u organizaciji i prebacivanju oko 50 zatvorenika iz SJB-a Teslić i da nema dokaza da je on bio tu prisutan. Tvrdi da nema dokaza da je optuženi omogućavao i dozvoljavao “Mićama” da iz podrumskih prostorija SJB-a izvode zatvorenike.

– Ne želim i neću opravdavati zločine koji su počinjeni, ali treba dokazati šta i koliko je na te zločine uticao moj branjenik i postoji li njegova odgovornost. To Tužilaštvo nije dokazalo. Sud ima osnova za donošenje oslobađajuće presude – zaključio je Panić.

Markočević je optužen s Marinkom Đukićem za progon bošnjačkog i hrvatskog stanovništva s područja Teslića – ubistvima, zatvaranjem, mučenjem i drugim nečovječnim djelima. Prema optužnici, Markočević je bio komandir Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Tesliću, a Đukić šef krim-službe. S njima se sudilo i Dušanu Kuzmanoviću, nekadašnjem načelniku SJB-a, ali je on nedavno pobjegao.

Đukićev advokat Branko Ristić je naveo da je tačno da je 12 svjedoka Optužbe kazalo da je Đukić bio na poziciji šefa krim-službe, međutim oni nisu mogli naznačiti u kom periodu misle da je obavljao tu dužnost.

– Nijedan svjedok nije čuo da je Đukić izdavao naređenja, niti pismena naređenja, nije bio prisutan na brifingu smjena – naveo je Ristić, spomenuvši rješenje od 29. juna 1992. o prestanku Đukićevog mandata u SJB-u Teslić i da je ono doneseno, ali njemu nikada nije uručeno.

Ristić smatra da Optužba ne samo da nije dokazala širok i sistematičan napad nego nije dokazala ni da je optuženi bio dio napada na civilno stanovništvo. Govoreći o pojedinačnim inkriminacijama, advokat je rekao da nigdje nije vidio dokaz ni o učešću i ni o planiranju napada.

– Pripisuje se faktička moć optuženom nad ‘Mićama’, što je apsolutno iluzorno – naveo je Ristić i dodao i da nije dokazano da je Đukić učestvovao u nezakonitim hapšenjima civila.

Zaključio je da nijedna tačka optužnice nije dokazana, kao niti navodi Tužilaštva o udruženom zločinačkom poduhvatu (UZP), te predložio da njegov branjenik bude oslobođen krivice.

Obojica optuženih su se pridružila završnim riječima svojih branilaca, a izricanje prvostepene presude je zakazano za 27. novembar, javlja Detektor.ba.